Κ15: Επιστροφή στις νίκες με “διπλό” επί της ΑΕΚ

Η ομάδα Κ15 του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο Γαλάτσι και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγώνες χωρίς το “τρίποντο”. Σκόρερ του Τριφυλλιού ήταν οι Καλοσκάμης (41′), Σπαθάρης (46′) και Παπατριανταφύλλου (50′).

Μετά από ένα “ήσυχο” πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες, ακολούθησε ένα καταιγιστικό 40λεπτο με πέντε τέρματα και πολύ θέαμα. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Καλοσκάμη. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Θωμά Μαυρουδή πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τον Σπαθάρη.

Η απάντηση της Ένωσης ήταν άμεση, καθώς μείωσε σε 2-1 με γκολ του Δεληγιαννίδη στο 48ο λεπτό. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν αποθαρρύνθηκαν και στο 50′ “έγραψαν” το 1-3 με τον Παπατριανταφύλλου. Ο Δικέφαλος κατάφερε να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς στο 67′ με πέναλτι του Γιαμτζίδη, αλλά μέχρι εκεί. Τα παιδιά του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και να φύγουν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της ΑΕΚ.

Το Τριφύλλι έφτασε τους 34 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη, που οδηγεί στο Final 4 της Superleague K15. Στην τρίτη θέση με έναν βαθμό λιγότερο βρίσκεται ο Ατρόμητος, ενώ στην κορυφή με 38 είναι ο Ολυμπιακός.

Παναθηναϊκός (Μαυρουδής): Παπανικολόπουλος, Κανάκης, Δάμης, Πιτσώτης, Χασανάγκο, Παπατριανταφύλλου, Κοκκάκης,  Καλοσκάμης, Σπαθάρης, Τόμπρας, Διαμαντής.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Γεωργουλάκης, Ορμενάι, Λιναρδάκης και Κατωπόδης.