Ισπανική υποχώρηση

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Μπασκόνια στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” και γνώρισε τη “βαριά ήττα” με 93-72 και τη μεγαλύτερη στην ιστορία του στα ματς κόντρα στους Βάσκους. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Πράσινους στην Euroleague.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μοναδικοί διασωθέντες για τον Παναθηναϊκό οι Ιωάννης Παπαπέτρου (17 π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (15π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (11π., 10 ριμπάουντ).  Το Τριφύλλι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 λάθη.

Από πλευράς Μπασκόνια από 19 πόντους πέτυχαν οι Λούκα Βιλντόσα και Άλεκ Πίτερς, με τους δύο παίκτες των Βάσκων να έχουν μαζί 9/12 τρίποντα.

Ότι “έχτισε” παραλίγο να το “γκρεμίσει” με τα λάθη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο “γκάζι” Οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, που σημείωσε 2 τρίποντα, πήραν γρήγορο προβάδισμα με 2-10 στο 3′, όμως στη συνέχεια εμφάνισαν συμπτώματα… Βαλένθια. Το Τριφύλλι ξεκίνησα τα λάθη και έδωσε εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο στη Μπασκόνια, που με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 11-10 στο 6′.

Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν “χέρι-χέρι” για τα επόμενα σχεδόν 5 λεπτά, μέχρι ο Παναθηναϊκός να κάνει ένα “ξέσπασμα” και με κάρφωμα του Γουάιτ να ξεφύγει με 5 πόντους (18-23) δευτερόλεπτα πριν οι βολές του Χένρι διαμορφώσουν το 20-23 της πρώτης περιόδου.

Αγνοείτο η… άμυνα

Το Τριφύλλι κατάφερε να περιορίσει τα λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως σταμάτησε να παίζει άμυνα και “κόλλησε” στην επίθεση. Ο Πίτερς ήρθε από τον πάγκο και με προσωπικούς του πόντους να στείλει τη διαφορά στο +7 (27-23). Οι Πράσινοι βρήκαν σκορ χάρη στις ενέργειες του Νέντοβιτς και με τρίποντο του Κασελάκη πέρασαν μπροστά με 31-32 στο 15′, πριν ακολουθήσει το μίνι “blackout”.

Οι Πράσινοι κόλλησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους παίκτες της Μπασκόνια να εκμεταλλεύονται την “ανεμική” άμυνα του Παναθηναϊκού και να “τρέχουν” ένα 8-1 για το 38-31 στο 17′. Το Τριφύλλι δεν είχε λύσεις επιθετικά, ενώ στην εξίσωση μπήκε και Ντιόπ, που με πόντους μέσα από τη ρακέτα έστειλε τους Βάσκους για πρώτη φορά στο +10 (44-34) στο 19′.

Το τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου του Παπαπέτρου έριξε στη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (46-39), με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει το 20λεπτο έχοντα δεχτεί και πάλι κοντά στους 50 πόντους και μετρώντας 9 ασίστ για 8 λάθη.

Μία τρύπα στο νερό…

Η τρίτη περίοδος ήταν μία άνιση “μονομαχία” ανάμεσα στον Παπαγιάννη και την Μπασκόνια. Ο Έλληνας σέντερ έμεινε 9 λεπτά στο παρκέ και έδωσε λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.  Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο σκορ, οι Βάσκοι πήραν μία διαφορά 4 πόντων (48-44) στο 23′, όμως ο “Παπ” το γύρισε μόνος του.

Οι Πράσινοι μείωσαν στο πόντο (50-49) στο 25′, όμως η επιστροφή του Πίτερς στο ματς και τα ελεύθερα τρίποντα που του έδωσε η άμυνα του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στην Μπασκόνια να ανεβάσει σταδιακά τη διαφορά, για να κλείσει στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +8 (66-58).

Πλήρης παράδοση και άνευ όρων

Η τέταρτη περίοδος ήταν σαν σε “καρμπόν” από την αντίστοιχη κόντρα στη Βαλένθια. Ο Παναθηναϊκός έπαθε “blackout” στην επίθεση, ενώ παρουσίασε πολλά “κενά” στην άμυνα. Πίτερς και Χένρι ήταν εκεί για να τα τιμωρήσουν και στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-58) στο 32′.

Το Τριφύλλι δεν έδειξε κανένα σημάδι αντίδρασης και οι Βάσκοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν και τον ρυθμό και τη διαφορά. Βιλντόσα και Πίτερς “βομβάρδιζαν” ασταμάτητα έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +23 (83-60) για τους Βάσκους και το ματς να κρίνεται νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72.