“Ισοφάρισε” το χειρότερο εκτός έδρας ξεκίνημα της ιστορίας του

Παναθηναϊκός

Μετά την ήττα με 2-1 στην Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός μετράει 1 ισοπαλία και 3 ήττες μακριά από το “σπίτι” του, επίδοση που αποτελεί την χειρότερη στην ιστορία του Συλλόγου. Παρόμοιο ξεκίνημα είχε επαναληφθεί τη σεζόν 1989/90, με τους Πράσινους να το επαναλαμβάνουν και φέτος ισοφαρίζοντας το αρνητικό ρεκόρ.

Άλλος ο Παναθηναϊκός της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και άλλος ο Παναθηναϊκός που παρουσιάζεται μακριά από την έδρα του. Μέχρι στιγμής, οι Πράσινοι του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχουν μετατρέψει σε “πάρτι” τους εντός έδρας αγώνες, αλλά στους εκτός εμφανίζει ένα άλλο πρόσωπο.

Το Τριφύλλι σε τέσσερις εκτός έδρας αναμετρήσεις έχει μία ισοπαλία (0-0 με Ολυμπιακό) και τρεις ήττες (0-1 ΠΑΣ Γιάννινα, 0-1 Άρη, 1-2 Αστέρα Τρίπολης). Η συγκεκριμένη επίδοση είναι η χειρότερη στην ένδοξη ιστορία του Παναθηναϊκού, με τους Πράσινους να… ισοφαρίζουν το αρνητικό ρεκόρ το οποίο γράφτηκε τη σεζόν 1989/90. Τότε, οι Πράσινοι είχαν ξεκινήσει με  ήττες από τον Ολυμπιακό Βόλου και την ΑΕΛ -αμφότερες με 2-1- εν συνεχεία ακολούθησε το 0-0 με τον Ηρακλή και μετά η ήττα από τον ΠΑΟΚ με 1-0.

Ακόμη και τη σεζόν 2017/18 όταν ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο “διπλό” μετά από 11 αγώνες, στα πρώτα τέσσερα ματς μακριά από τη Λεωφόρο είχε 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Ένα αρνητικό ρεκόρ το οποίο καταρρίφθηκε φέτος είναι αυτό για το πιο… αργοπορημένο εκτός έδρας γκολ. Ο Καρλίτος σκόραρε στην Τρίπολη μετά από εξαιρετική ασίστ του Παλάσιος, αλλά πήρε στον Παναθηναϊκό 300 λεπτά μέχρι να σκοράρει για πρώτη φορά σε εκτός έδρας ματς. Τη σεζόν 1987/88, η μοναδική προηγούμενη περίοδος, που οι «πράσινοι» είχαν μείνει χωρίς γκολ στα τρία πρώτα εκτός έδρας ματς, το πρώτο γκολ είχε μπει στο 13’ (σύνολο 283 λεπτά) του τέταρτου αγώνα και μάλιστα σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.