Ηρακλής – Παναθηναϊκός Β’ 2-3: “Καρυδάτο διπλό” κόντρα σε όλους και σε όλα

Η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη, επικρατώντας του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 3-2, σε αναμέτρηση που διεξήχθη για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Oι “πράσινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12′, ωστόσο κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή  πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάρη σε δύο γκολ του Αμπντελραχμάν Μπιλάλ.

Παρόλα αυτά μία λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Τομαρά, επέτρεψε στους γηπεδούχους να φέρουν προσωρινά το ματς στα ίσα. Για την ακρίβεια ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι σε βουτιά του Γιουμπιτάνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Μελούνοβιτς να νικάει τον Ξενόπουλο και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Εν τέλη το “χρυσό” γκολ των “πράσινων” ήρθε από τα πόδια του Γιάννη Σαρδέλη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο τελευταίος πέρασε στο ματς σαν αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Μπιλάλ στο  66′.

Το πρώτο ημίχρονο επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες να “χτυπούν” κατά κύριο λόγο στην κόντρα επίθεση και να σημειώνουν συνολικά τρία τέρματα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έλαβε χώρα στο 6΄με την εκτέλεση φάουλ του Γιουμπιτάνα να φεύγει πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Ξενόπουλου.

Ο “Γηραιός” κατάφερε να προηγηθεί έξι λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση μετά από τραγικό λάθος της άμυνας του “τριφυλλιού” (ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παναθηναϊκού), με τον Τομάς να βγαίνει τετ α τετ με τον γκολκίπερ των “πράσινων’ και να βρίσκει δίχτυα με δεύτερη προσπάθεια για το 1-0.

Έκτοτε οι “πράσινοι” προσπάθησαν να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, παρόλα αυτά δυσκολεύονταν αρκετά στο σετ παιχνίδι.

Η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων έλαβε χώρα στο 31′, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει το σουτ του εξαιρετικού Τουρκοχωρίτη.  Δύο λεπτά αργότερα ο Γιουμπιτάνα έστειλε τη μπάλα άουτ από καλή θέση.

Η ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 34′, με δράστη τον Μπιλάλ. Το “τριφύλλι” έφυγε ωραία στην αντεπίθεση με τον Αθανασακόπουλο να βρίσκει ιδανικά τον “Φαραώ” και τον τελευταίο να πλασάρει τον Βελλίδη για το 1-1.

Μάλιστα οι “πράσινοι” θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα πέντε λεπτά αργότερα, ωστόσο η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.  Ο Τουρκοχωρίτης έφυγε πολύ ωραία στην αντεπίθεση από τα δεξιά και αφού διέσχισε αρκετά μέτρα, άλλαξε παιχνίδι για τον Αθανασακόπουλο. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” βρήκε με μία επαφή τον Ηλιάδη, με τον τελευταίο να σουτάρει δυνατά ‘έξω από την αντίπαλη περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ  39′.

Η ολική ανατροπή για το σύνολο του Σωτήρη Αντωνίου ολοκληρώθηκε στο 43′. Οι τρεις κορυφαίοι των “πράσινων” στο πρώτο μέρος συνεργάστηκαν υποδειγματικά, με τον Τουρκοχωρίτη να βρίσκει με πολύ ωραία κάθετη τον Αθανασακόπουλο και τον αρχηγό του “τριφυλλιού” να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή του Ηρακλή από τον Βελλίδη. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπιλάλ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία, διαμορφώνοντας το 1-2.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με τους “πράσινους” να δείχνουν μαχητική ψυχή και να πετυχαίνουν μία εντυπωσιακή ανατροπή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο διαιτητής Τομαράς υπέδειξε πέναλτι σε βουτιά του Γιουμπιτάνα στο 54′. Ο Μελούνοβιτς νίκησε από την άσπρη βούλα τον Ξενόπουλο και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο τρόπος που ήρθε αυτό το γκολ επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι υπέπεσαν σε πολλά εύκολα λάθη μέσα στα επόμενα λεπτά.

Έτσι ο Σωτήρης Αντωνίου προχώρησε στην πρώτη του διορθωτική κίνηση στο 59′, με τον Σερπέζη να αντικαθιστά τον Ηλιάδη. Έξι λεπτά μετά ο 47χρονος τεχνικός προχώρησε σε διπλή αλλαγή, με τους Μπιλάλ και Τουρκοχωρίτη, να δίνουν τη θέση τους στους Ανδρικόπουλο και Σαρδέλη.

Ο “Γηραιός” έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο 70′, ωστόσο ο Μελούνοβιτς αστόχησε από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση μετά τη σέντρα που δέχθηκε από τα αριστερά.

Πέντε λεπτά αργότερα οι “πράσινοι” απείλησαν με μακρινό σουτ του Εμπό, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε. Οι τελευταίες αλλαγές του “τριφυλλιού” έλαβαν χώρα στο 76′,  με τους Καράμπα και Κρυπαράκο να αντικαθιστούν τους Αθανασακόπουλο και Τερεζίου.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο, μία έμπνευση των “πράσινων” έμελλε να τους δώσει το τρίποντο.  Ο Ανδρικόπουλος βρήκε με πολύ ωραία κάθετη πάσα τον Σαρδέλη, ο οποίος είχε κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας.

Εν τέλει, η “χρυσή” αλλαγή του Αντωνίου νίκησε τον Βελλίδη και έστειλε τους “πράσινους” στον έβδομο ουρανό. Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έφτασε τους 8 βαθμούς. Έτσι ο Παναθηναϊκός Β’ βρίσκεται  αυτή τη στιγμή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2.

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου, Παπαστεριανός, Χρουσιέλ (46’ Κωστούλας), Βιτλής, Σίλβα (90’ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας, Γιουμπιτάνα, Τότσκα (46’ Μανουσάκης), Αλεξιτς (46’ Μελούνοβιτς).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης, Τουρκοχωρίτης (66’ Ανδρικόπουλος), Εμπό, Βουτσάς, Ηλιάδης (59’ Σερπέζης), Τερεζίου (75’ Κρυπαράκος), Αθανασακόπουλος (75’ Καραμπάς), Μπιλάλ (66’ Σαρδέλης).