Ηρακλής – Παναθηναϊκός 66-100: “Κλείδωσε” την πρωτιά με περίπατο (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στον Ηρακλή στο Ιβανώφειο στην εξ αναβολής 20η αγωνιστικής της Basket League και επικράτησε με 66-100 του Γηραιού, με τους Πράσινους να εξασφαλίζουν και μαθηματικά την πρώτη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος και το πλεονέκτημα έδρας.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Μάριο Χεζόνια, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, ενώ από 15 είχαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Μπεν Μπέντιλ.

Συνήλθε από τον αρχικό “λήθαργο”

Ο Παναθηναϊκός μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο παιχνίδι και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να πάρει προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, όμως σταδιακά οι Πράσινοι ανέβαζαν στροφές στο ματς και “ροκάνισαν” τη διαφορά που κατάφερε να πάρει ο Γηραιός χάρη στα λάθη του Τριφυλλιού.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 6-0 στο 2′ και 10-3 στο 3′, εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα του Παναθηναϊκού, με τους Πράσινους με σερί 5-0 να μειώνουν σε 10-8 στο 5′. Ο Ηρακλής χάρη στα λάθη του Τριφυλλιού πήρε και πάλι διαφορά +7 (17-10) στο 7′, για να πλησιάσουν οι παίκτες του Κάτας και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 24-22.

Τρίποντη “εκτέλεση” και +14

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό έξω από τα 6,75μ., με τους Πράσινους να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο με 7/14 τρίποντα (50%) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων, έχοντας θέσει από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη και την πρωτιά την κανονική περίοδο.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς στο 12′ (24-26) και με πρωταγωνιστές του Παπαπέτρου και Μπέντιλ πάτησε “γκάζι” στην επίθεση, φτάνοντας τη διαφορά στο 17′ στο +14 (28-42). Οι παίκτες του Κάτας έκλεισαν κάθε διάδρομο στον Ηρακλή, που σκόραρε μόλις 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 36-50.

Πάτησε το “γκάζι” και “καθάρισε” τη νίκη

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά εξαφάνισε κάθε ελπίδα του Ηρακλή να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τους Πράσινους να ξεφεύγουν με διαφορές άνω των 20 πόντων και τον Κάτας να δοκιμάζει από πολύ νωρίς στο ματς σχήματα ενόψει της συνέχειας και να δίνει ανάσες σε όσους τις χρειάζονταν.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 36-52 στο 21′, είδε τον Ηρακλή να μειώνει σε 45-56 στο 24′, όμως στη συνέχεια πάτησε το “γκάζι” και “εκτόξευσε” τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 53-73 στο 28′, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με τους Πράσινους στο +25 (53-78).

Τυπική διαδικασία και… 100αρα

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με το Τριφύλλι να έχει ήδη εξασφαλίσει τη νίκη και το μόνο που είχε πλέον ενδιαφέρον ήταν αν θα σκοράρει πάνω από 100 πόντους. Οι Πράσινοι το κατάφεραν κι αυτό και εξασφάλισαν την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-50, 53-78, 66-100