Ηρακλής – Παναθηναϊκός 59-81: Έκανε το καθήκον του στη Θεσσαλονίκη

BASKET LEAGUE 2021-2022 / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΜΟΤΙΟΝΤΕΑΜ/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στο Ιβανώφειο και επικράτησε του Ηρακλή με 81-59 και έκλεισε έτσι νικηφόρα την κανονική διάρκεια της Basket League τερματίζοντας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τον Ολυμπιακό. Πλέον η ομάδα του Γιώργου Βόβορα κοιτάζει στα πλέι οφ όπου θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλητή για την φετινή σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται στην πρώτη περίοδο με 6-14. Ακολούθησε όμως ένα ξέσπασμα του Ηρακλή και με 9-0 σκορ βρέθηκε μπροστά στο σκορ 15-14. Το ημίχρονο συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι την διακοπή με το τελικό σκορ του α’ μέρους να είναι 41-41 και τις ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός περιόρισε τον Χένρι αμυντικά και με τους Ουάιτ και Παπαπέτρου επιθετικά βρήκε λύσεις παίρνοντας το προβάδισμα με 50-59 λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Μέικον ο οποίος έκανε την διαφορά που με τρίποντο και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +11 και απλοποίησε τα πράγματα για τους “Πράσινους”. Η νίκη αυτή ήταν καταδικαστική για τον Ηρακλή ο οποίος από την νέα χρονιά θα αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-41, 50-59, 59-81

Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης, Χένρι, Γκάρετ, Φίλλιος, Έιμπραμς, Χαριτόπουλος, Πετανίδης, Παπαδάκης, Αργυρούλης.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 21 (3), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 21 (4), Γουάιτ 21 (6), Σαντ-Ρος 5 (1), Μποχωρίδης, Αβδάλας, Γιόβιτς, Χουγκάζ, Μαντζούκας 2.