Ιωνικός – Παναθηναϊκός 61-68: Nίκησε τις απουσίες του και ανέβηκε στην κορυφή ο “Εξάστερος”

Παρόλο που ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό (έλειπαν οι Νέντοβιτς, Παπαπέτρου, Γιόβιτς και Μέικον), εντούτοις κατάφερε να φύγει με το “διπλό” από τη Νίκαια, επικρατώντας με 68-61, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League. Έτσι το “τριφύλλι” ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 13-1. Τρομερό ματς από τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double (20 πόντους, 17 ριμπάουντ).

Οι πολλές ελλείψεις ανάγκασαν τον προπονητή των Πρωταθλητών Ελλάδος Δημήτρη Πρίφτη, να ξεκινήσει με μία πειραματική πεντάδα, με τον Λεωνίδα Κασελάκη σε θέση “2”. Για την ακρίβεια ξεκίνησαν οι Σαντ Ρος, Κασελάκης, Ουάιτ, Έβανς και Παπαγιάννης.

Aυτό έδωσε στους φιλοξενούμενους την ευκαιρία να κυριαρχήσουν κοντά στο καλάθι, ωστόσο οι γρήγοροι γκαρντ του Ιωνικού δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην “πράσινη” άμυνα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον Ιωνικό να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ. Έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 15-15, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν διαφορά 8 πόντων (35-27) 1:30 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά ένα γρήγορο 8-0 του “τριφυλλιού” με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Ιωνικού Νίκου Χουγκάζ, έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα.  Εν τέλη το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-35 υπέρ του Ιωνικού, χάρη σε ‘buzzer beater” τρίποντο του Χάμιλτον.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού, με τους “πράσινους” να ακολουθούν. Παρόλα αυτά το τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 55-54 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Εν τέλη οι “πράσινοι” διατήρησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος του αγώνα και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάμιλτον 21 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόουζες 2, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 3 (0/2 σουτ, 3/3 βολές), Αθηναίου 2 (0/7 σουτ, 2/2 βολές), Λάνγκφορντ 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 20 (10/15 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Κασελάκης 7 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουάιτ 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Έβανς (0/8 σουτ, 3 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καββαδάς 2, Χουγκάζ 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 8 (1/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 14/41 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 15/16 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 25/50 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 6/9 βολές, 50 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ.