Ιδού η Ρόδος, ιδού και το άλμα

Έδειξε πανέτοιμος για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν από την αρχή του ματς απέναντι στον Κολοσσό, παίρνοντας μια άνετη νίκη με 69-103 και έδειξε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση για το επερχόμενο ντέρμπι (6/12) με τους “ερυθρόλευκους”.

Ο Ρικ Πιτίνο ευτύχησε να δει το “τριφύλλι” να έχει 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ράις με 17π, Φριντέτ με 16, Παπαπέτρου με 13, Τζόνσον με 12 και Τόμας με 10 πόντους αντίστοιχα), ενώ όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Αμερικανός τεχνικός σκόραραν.

Με τους Καλάθη, Φρίντετ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Κολοσσό και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7), με την επίθεση να παίζει πρωταρχικό ρόλο, αλλά από κει και μετά οι “πράσινοι” πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Οι φριντέτ και καλάθης, με δύο τρίποντα, έκαναν το 9-17 στο 5’, τρέχοντας ένα 2-10 (από το 9-7 που είχαν προηγηθεί οι “θαλασσί”) και σε συνδυασμό με το 80% στα εντός πεδιάς (8/10), έκαναν το έργο του “τριφυλλιού” και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 21-32, με τον Ρικ Πιτίνο να κάνει συνεχές rotation στην πεντάδα.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14 (22-36) στο 13’ και χωρίς να κάνει κάτι το… εξεζητημένο στην επίθεση, έφτανε με σχετική ευκολία στο αντίπαλο καλάθι και τα πράγματα απλοποιήθηκαν από πολύ νωρίς.

Ο Παπαπέτρου με λέι απ ανέβασε το σκορ στους 20 (24-44) στο 16’, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις, μιας και ο Κρομά (που ήταν ο καλύτερος παίκτης του Κολοσσού με 14π.) έπρεπε να πάρει ανάσες και έτσι ο “πράσινοι” το εκμεταλλεύτηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 33-56.

Τα πράγματα είχαν απλοποιηθεί και ο Παναθηναϊκός άνοιγε συνεχώς τη… ψαλίδα. Στο 24’ το σκορ έφτασε στο +30 (38-68), από το κάρφωμα του Παπαγιάννη, και πλέον το μόνο που έμενε άγνωστο ήταν αν το “τριφύλλι” θα έφτανε σε μία ακόμα 100άρα.

Έτσι ο Ρικ Πιτίνο είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά διαφορετικά πρόσωπα και σχήματα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χαλαρώσει και στις δύο πλευρές του παρκέ, χωρίς όμως να αφήνει τους αντιπάλους του σε… ησυχία και έτσι η 3η περίοδος έληξε με το σκορ στο 48-75.

Από κει και μετά η διαφορά για, πρώτη φορά, έφτασε το σκορ πάνω από τους 30 πόντους (49-82), με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, έχοντας τη δεύτερη πεντάδα στο παρκέ ο Παναθηναϊκός, χωρίς όμως να φαίνεται η διαφορά.

Έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε έναν ακόμα περίπατο στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με μία ακόμα 100άρα (69-103) και έδειξε ότι είναι πανέτοιμος για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (6/12) για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Αγκμπελέσε 10 (4/10 δίποντα, 2/4 βολές), Τζάκσον 5 (2/11 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 7, Ντάνιελς 7, Κρομά 22 (4/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 2, Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης 3 (1), Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Τουντζιαράκης 8, Παύλος 2 (1/5 σουτ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (3 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Φρεντέτ 15 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Ράις 17 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παππάς 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 12 (2), Γουάιλι 7 (5 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (1), Μπεντίλ.