Οι Βραζιλιάνοι με… σούπερ Ριτσάρλισον “χόρεψαν” τη Σερβία (vid)

Η Βραζιλία πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ριτσάρλισον, ο οποίος βρήκε δίχτυα δύο φορές, επικράτησε επί της Σερβίας με 2-0, μπαίνοντας με το… δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το νούμερο 1 φαβορί της διοργάνωσης, κατά πολλούς, διαφύλαξε τα νώτα της στο πρώτο ημίχρονο και επικεντρώθηκε στο να κρατήσει το 0 στην άμυνα, αποφασίζοντας να μη ρισκάρει.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νεϊμάρ και η… παρέα του βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουν τη νίκη και έφτασαν στο 1-0 στο 62ο λεπτό όταν ο Ριτσάρλισον πήρε το… ριμπάουντ μετά από σουτ του Βινίσιους και απόκρουση του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, έντεκα λεπτά αργότερα (73′) βρήκε εκ νέου δίχτυα με ένα γυριστό-ποίημα που κατέληξε στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Σέρβου γκολκίπερ για το 2-0.

Με αυτό τον τρόπο, η Σελεσάο πήρε τους τρεις βαθμούς και αφήνει πολλές υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας.