Η τελευταία “ντοπιέτα” του Μακέντα και η περίεργη σύμπτωση με τον Κώτσιρα (vids)

O Φεντερίκο Μακέντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του  Παναθηναϊκού, στο χθεσινό 2-0 επί του Παναιτωλικού, για την 11η αγωνιστική της Superleague, με τον Ιταλό επιθετικό να σημειώνει δύο τέρματα σε μία αναμέτρηση, για πρώτη φορά στην φετινή σεζόν.

Το Τrifilara.gr θυμάται το τελευταίο παιχνίδι που συνέβη κάτι ανάλογο,  με τον 30χρονο φορ να “ματώνει” όπως και χθες τα αντίπαλα δίχτυα, δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Πάμε πίσω λοιπόν στις 21 Μαρτίου του 2021, όταν οι ‘πράσινοι” αγωνίστηκαν στην Τρίπολη κόντρα στον τοπικό Αστέρα, για την πρώτη αγωνιστική των play off. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, ωστόσο η εικόνα του αγώνα, άλλαξε άρδην στην επανάληψη.

Και αυτό γιατί ο 30χρονος φορ, κατάφερε να δώσει σημαντικό προβάδισμα νίκης στο “τριφύλλι”, πετυχαίνοντας γκολ τόσο στο 58′ με κεφαλιά, όσο και ένα λεπτό αργότερα με σουτ, ύστερα από δύο εξαιρετικές ασίστ του Χουάνκαρ. Έτσι διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ της ομάδας του.

Παρόλα αυτά, το σύνολο του Λάζλο Μπόλονι δεν κατάφερε να φύγει από το γήπεδο με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι “Αρκάδες”  αρχικά μείωσαν με τον Φερνάντεζ στο 84’ και στη συνέχεια έφεραν το ματς στα ίσα, με “ήρωα” τον τερματοφύλακά τους Νίκο Παπαδόπουλο, ο οποίος σόκαρε τους φιλοξενούμενους, βρίσκοντας δίχτυα στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Γιάννης Κώτσιρας ήταν παρών και στις δύο αναμετρήσεις, αγωνιζόμενος για διαφορετική ομάδα.  Συγκεκριμένα στο χθεσινό ματς φόρεσε τη φανέλα με το τριφύλλι, ενώ σε εκείνο της Τρίπολης, έπαιζε για λογαριασμό του Αστέρα.