Η “πράσινη” κυριαρχία στις αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει σήμερα (13/6) τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι οφ. Στις συνολικές αναμετρήσεις των δύο ομάδων το Τριφύλλι προηγείται στις νίκες αφού μετράει 88 έναντι 57 του “δικεφάλου του Βορρά” με 36 παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα. Όσον αφορά τις αναμετρήσεις που έχουν διεξαχθεί με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό σε 68 αγώνες από την περίοδο 1959-1960 οι “πράσινοι” έχουν πάρει 44 νίκες έναντι 8 του ΠΑΟΚ με 16 παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα. Τον 21ο αιώνα το Τριφύλλι έχει πανηγυρίσει 18 νίκες έναντι 5 του ΠΑΟΚ ενώ σε 3 παιχνίδα οι ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς.

To trifilara. gr σας θυμίζει ορισμένες από τις μεγάλες μάχες των δύο ομάδων.

Η πιο πρόσφατη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων διεξήχθη στις 2 Φεβρουαρίου 2020 στο ΟΑΚΑ με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 49′ ο Φεντερίκο Μακέντα με πέναλτι που κέρδισε ο Χρήστος Δώνης. Το τελικό 2-0 σφράγισε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης  στο 56ο λεπτό , χαρή σε μία πανέμορφη ενέργεια και ένα έξοχο πλασέ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ακυρώθηκε γκολ του Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος σύμφωνα με τον διαιτητή χρησιμοποίησε αντικανονικά το χέρι του.

To πιο παραγωγικό ματς των δύο ομάδων έλαβε χώρα στις 8 Μαρτίου του 2015. Και αυτό βρήκε νικητές τους “πράσινους” με 4-3. Το σκορ άνοιξε ο Μάρκους Μπεργκ στο 26′ με τον Κλάους Αθανασιάδη να ισοφαρίζει στο 41′. Ο Γιάννης Σκόνδρας στο 59′ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με το Τριφύλλι να απαντά με 3 διαδοχικά γκολ. Τα τέρματα σημείωσαν οι Καρέλης στο 62, και Μπεργκ στο 70′ και στο 87′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νάτχο στις καθυστερήσεις.

Στις 4 Δεκεμβρίου του 2016 ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τελευταία του νίκη επί του ΠΑΟΚ στο Απόστολος Νικολαίδης. Το “τρίποντο” στην Αθηναϊκή ομάδα έδωσε ο Ρόμπιν Λουντ. Ο Φινλανδός μέσος στο 69′ εξαπέλυσε έναν “κεραυνό από το σπίτι του” με την μπάλα να αναπαύεται στη δεξιά γωνία του Μπρίκιτς.