Η μέρα που τηρήθηκαν οι νόμοι…

Σαν σήμερα, πριν 1 χρόνο, ο Ολυμπιακός, ύστερα από 2η συνεχόμενη απουσία του σε αγώνα με τον Παναθηναϊκό, υποβιβάστηκε σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΟΚ στην Α2 κατηγορία.

Όλα ξεκίνησαν στις 13/2/2019, όταν ο Παναθηναϊκός φιλοξενούσε τον “αιώνιο” του αντίπαλο, Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος. Οι “ερυθρόλευκοι” βρισκόταν στο ημίχρονο να χάνουν με σκορ 40-25. Θεωρώντας, κατά τη πάγια άλλωστε τακτική τους, πως ήταν αδικημένοι από τη διαιτησία, πήραν την απόφαση να πάρουν την ομάδα και να φύγουν, χωρίς να κατεβούν για το 2ο ημίχρονο, σηματοδοτώντας έτσι την νίκη-πρόκριση στο Τριφύλλι και γλιτώνοντας από μία ήττα με πολύ μεγαλύτερη διαφορά.

Οι Πειραιώτες δήλωσαν πως δεν θα κατέβουν ξανά σε αγώνα με τον Παναθηναϊκό που θα έχει Έλληνες διαιτητές, επιθυμώντας μάλλον να ορίσουν οι ίδιοι τις σφυρίχτρες του κάθε ντέρμπι με το Τριφύλλι. Στις 20/5/2019 δεν κατέβηκαν, εφόσον οι διαιτητές ήταν εν τέλει Έλληνες και σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΟΚ, οι οποίοι αναφέρουν πως αν μια ομάδα δεν κατεβεί σε 2 αγώνες υποβιβάζεται, ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε και επίσημα στην Α2 κατηγορία όπου παραμένει μέχρι και σήμερα.