Η ημέρα που ο Παναθηναϊκός γέμισε το Καλλιμάρμαρο

Σαν σήμερα σημειώθηκε μια από τις σημαντικότερες επιτυχίες του τμήματος Βόλεϊ του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκου. Οι “πράσινοι” κατατρόπωσαν τους “Ερυθρόλευκους” με 3-1 σετ στο κατάμεστο Παναθηναϊκό Στάδιο. Οι φίλοι του Τριφυλλιού που δήλωσαν το παρόν σε αυτόν τον αγώνα  ήταν πάνω από 10.000. Πρόκειται για το ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων σε αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος.

Δείτε αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη:

Σαν σήμερα το 1967 ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στο βόλεϊ ανδρών για το πρωτάθλημα μπροστά σε περισσότερους από 10.000 φιλάθλους, στο Παναθηναϊκό Στάδιο και ο Σύλλογος δεν ξεχνά το συγκεκριμένο στιγμιότυπο.
Ο ΠΑΟ έκανε καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου σερί τίτλου, που ήρθε λίγες βδομάδες αργότερα. Η αναμέτρηση αποτέλεσε γιορτή για όλη την Αθήνα με τον κόσμο να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη επί των Πειραιωτών.

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 3-1 σετ και διαιτητής ήταν ο Θανάσης Μπελιγράτης. Με τους νικητές αγωνίζονταν οι Α. και Νίκος Μπεργελές, Μ. Γεωργαντής, Λελούδας, Πέρρος, κα. και προπονητής είναι ο Γεράσιμος Θεοδωράτος.

Χαρακτηριστική ήταν και η δήλωση του Μιχάλη Γεωργαντή Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό το 1967 που είχε μέσα 11.500 κόσμο! Κάποιες εφημερίδες έγραφαν για 10.000 αλλά ισχύει το πρώτο νούμερο. Σε αυτό το ματς η μερίδα του λέοντος ήταν «πράσινη» στην κερκίδα.

Πρόκειται για το ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων σε αγώνα ελληνικού πρωταθλήματος ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μεγαλύτερη προσέλευση στο CEV Cup το 2009.