Η Γκάνα πάλεψε αλλά η Πορτογαλία δεν την… πάτησε (vid)

Σε ένα εξαιρετικό ματς, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Πορτογαλία αναδείχθηκε νικήτρια με 3-2 κόντρα στη Γκάνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με το σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ από το σημείο του πέναλτι, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 65ο λεπτό, με τους Γκανέζους να απαντούν γρήγορα και συγκεκριμένα στο 73′ όταν ο Κούντους πέρασε από τα αριστερά και έδωσε… έτοιμο γκολ στον Αντρέ Αγιού, ο οποίος έκανε το 1-1.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος όμως αντέδρασε και ξαναπήρε προβάδισμα στο 78′ με τον Ζοαό Φέλιξ, μετά από κάθετη πάσα από τον Μπρούνο Φερνάντες, με τον τελευταίο να δίνει και την ασίστ στο τέρμα του Λεάο, δύο λεπτά αργότερα για το 3-1.

Οι Αφρικανοί μέιωσαν στο 89′ με τον Μπουκαρί και λίγο έλειψε να φτάσουν και στην ισοφάριση με την τεράστια ευκαιρία του Ινιάκι Γουίλιαμς λίγα λεπτά αργότερα, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη.