Η Φενέρ του Τζόρτζεβιτς σήκωσε το πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης!

Πρωταθλήτρια Τουρκίας είναι εδώ και λίγα λεπτά η Φενερμπαχτσέ του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της κατόχου της Euroleague, Εφές Αναντολού, επικρατώντας με 92-80. Έτσι διαμόρφωσε το 3-1 στη σειρά των τελικών και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή σεζόν. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο πρώην “πράσινος” Κρις Σίνγκλετον.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφεραν να μείνουν σε θέση οδηγού μέχρι το τέλος. Μάλιστα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι νικητές ξέφυγαν με 16 πόντους (12-28), με τους γηπεδούχους να απαντούν μειώνοντας σε 43-42 και 51-50. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ αποκατέστησε και πάλι την τάξη, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τη Φενέρ αναδείχθηκε ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Νάντο Ντε Κολό (17 πόντους), Μάρκο Γκούντουριτς (16) και Μελίχ Μαχμούτογλου (14). Στον αντίποδα οι Τιμπόρ Πλάις και Κρις Σίνγκλετον πέτυχαν από 17, ενώ οι Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίσιτς σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.