Οι άτυχες στιγμές για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι

Στο ντέρμπι αιωνίων πολλά ήταν αυτά που πήγαν στραβά και οδήγησαν στην ήττα. Αν και στο πρώτο ημίχρονο όλα έδειχναν πως πήγαιναν…ρολόι, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα το «τριφύλλι» μπορούσε να βρεθεί με το 0-1 στα αποδυτήρια. Ωστόσο υπήρξαν κάποιες ατυχείς συγκυρίες που του “κόστισαν”.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή… Ο κίπερ των Πράσινων όπως είπε και ο ίδιος στη λήξη του ματς δε βρισκόταν σε καλή μέρα και τα λάθη του κάτω από τα δοκάρια έδωσαν στου ερυθρόλευκους την ευκαιρία να προηγηθούν. Κομβικό σημείο και άτυχη στιγμή ήταν η ισοφάριση…Το 1-1 με το γκολ του Χασάν ήρθε στο 45+3′ με κεφαλιά, την οποία δεν μπόρεσε να συγκρατήσει στα χέρια του ο Διούδης σε μια εύκολη φάση.

Στη συνέχεια έρχεται και δεύτερο χτύπημα, ένας πυλώνας της πράσινης άμυνας, ο Μπαρτ Σχένκεφελντ τραυματίζεται. Ο Ολλανδός ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο, αλλάζοντας το αρχικό πλάνο του Μπόλονι που όπως φαίνεται απέδιδε καρπούς.

Τα παιχνίδια που σφράγισαν την ποδοσφαιρική μοίρα ήρθαν από ένα ακόμα “στραβοπάτημα” για το Τριφύλλι , όταν λίγο πριν το 1-1 στη διεκδίκηση της μπάλας μπροστά από τη μεγάλη περιοχή των Πράσινων, η μπάλα “βρήκε” στον διαιτητή και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να επιτεθεί και να “ματώσει” τα δίχτυα του Παναθηναϊκού…

Και επειδή αν έχεις τύχη διάβαινε…Κάτι που ανέτρεψε τελείως το παιχνίδι στο “Γ. Καραϊσκάκης” ήταν ο τραυματισμός του Μπα στο 36 και η αντικατάσταση του από τον Χασάν, ο οποίος ήταν μέσα σε όλες τις κρίσιμες φάσεις του Ολυμπιακού. Άλλη μια συγκυρία λοιπόν που λειτούργησε αναστάλτικα για το Τριφύλλι.