Η ανομβρία του πρώτου ημιχρόνου στεγνώνει βαθμολογικά τον Άρη

Η πορεία του Άρη την εφετινή χρονιά στο πρωτάθλημα – αλλά και στα πλέι οφ (μέχρι στιγμής) – είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Σε ορισμένα σημεία μάλιστα προκαλεί και έκπληξη στον θεατή!   Κατάφερε να πάρει καλά αποτελέσματα η ομάδα του Μάντζιου, ως επί το πλείστον στα ντέρμπι και βγάζει ένα σημαντικό στοιχείο στο χόρτο… Αντιδρά μετά από ήττες με νίκες και δεν άφησε ποτέ να δημιουργηθεί σερί αρνητικών αποτελεσμάτων. Μάλιστα εφέτος έφυγε νικητής από την Αθήνα σε όλα τα μεγάλα ματς. Επίσης, οι Θεσσαλονικείς  έχουν μια δυσκολοκατάβλητη ομάδα έχοντας συνολικά 17 ανέπαφες εστίες, κάτι που δεν περνάει απαρατήρητος .

Ο “θεός του πολέμου” έχει μια σταθερή πορεία στο εφετινό πρωτάθλημα από την πρώτη αγωνιστική. Όλα αυτά τα αγωνιστικά του κατορθώματα τον έφεραν στις θέσεις για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μάλιστα, το τελευταίο διάστημα έχουν εδραιωθεί στη δεύτερη θέση. Τι πρέπει να κάνει ο Παναθηναϊκός για να ανακατέψει την τράπουλα των πλέι οφ και να βγάλει άσο για να μπει εκείνος από θέση ισχύος στο παιχνίδι;

Οι “πράσινοι” έχουν ένα ατού, που μπορεί να φέρει την τροπή που επιθυμούν  στο ματς. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι έχει αμυντικό προνατολισμό. Όμως, όπως και σε προηγούμενα παιχνίδια, βασικά τα ντέρμπι το ύφος του αγώνα τους ταιριάζει γάντι.  Ωστόσο καλείται να ποντάρει στο πιο αδύναμο χαρτί του Άρη φέτος… Το γκολ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης μπορεί να αποδειχτεί χρυσάφι βαθμολογικά! Είναι σχεδόν απαραίτητο να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Η εξέλιξη αυτή αποδιοργανώνει τον Άρη, τον βγάζει έξω από το καβούκι του και στατιστικά το πληρώνει ακριβά.

Τι αποτελέσματα φέρνει η ομάδα του Μάντζιου όταν δέχεται τέρμα στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού; Αν μιλήσουν οι αριθμοί το αντιλαμβάνεται εύκολα κανείς… Ο Άρης έχανε από την Λαμία 0-1  στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη.  Πάλι στο “Βικελίδης” για τη 3η αγωνιστική αυτή τη φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον ΠΑΣ Γιάννινα  με σκορ 0-2. Ήρθε ισόπαλος στην 7 αγωνιστική με τον Αστέρα (0-0)  και την ΑΕΚ (0-0) για την 8η.

Η ασθένεια του πρώτου ημιχρόνου δεν έβρισκε παυσίπονο… Έμεινε πίσω στο σκορ από τον Ολυμπιακό για τη 10η αγωνιστική με 0-1 ενώ με το ίδιο σκορ τελείωσε το Α’ ημίχρονο και στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο για την 11η.  Στη συνέχεια έχανε και στη Λαμία  για  τη 14η αγωνιστική με  2-0.  Το ίδιο βιολί 17η αγωνιστική, θύτης ο Παναθηναϊκός από γκολ του Καμπετσή. Το ίδιο και  με τον Παναιτωλικό ενώ στο “Γ.  Καραϊσκάκης” έχανε ξανά με 1-0 για την 23η αγωνιστική. Κακή συνήθεια που ταιριάζει γάντι με το στατιστικό του Παναθηναϊκού. Όταν προηγηθεί το “τριφύλλι” δεν χάνει σχεδόν ποτέ! Μόνο στο Καραϊσκάκης έσπασε η παράδοση.

Η χειρότερη στιγμή της ομάδας της Θεσσαλονίκης – με την αχίλλειο πτέρνα της – ήρθε στα πλέι οφ…  Γκέλαρε, αφού βρέθηκε πίσω στο πρώτο 45λεπτο για ακόμη μια φορά, από τον Ολυμπιακό με 1-0. Κατόπιν  ήρθε ισόπαλος με τον Αστέρα στο “σπίτι” του ενώ στο χειρότερο πρώτο ημίχρονο του δέχτηκε σφαλιάρα με 0-3 από την ΑΕΚ. Στο Κύπελλο ξανά μανά τα ίδια… Άλλες 3 φορές δεν κατάφερε να προηγηθεί…  Με τον  Αστέρα Τρίπολης  0-0 , με Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης έχανε 2-1, και στο “Κ. Βικελιδης” βρέθηκε να ακροβατεί στο  0-0 και το πλήρωσε με αποκλεισμό.

Στον αντίποδα το δυνατό στοιχείο του Παναθηναϊκού είναι το προβάδισμα στο πρώτο μισό του αγώνα. Οι “πράσινοι” μπορούν να το καταφέρουν αν είναι προσεκτικοί, αποτελεσματικοί και να κάνουν copy paste το ματς  κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-0)…  Η ομάδα του Μπόλονι πρέπει να πατήσει την ανοικτή πληγή του Άρη, να σκοράρει νωρίς και να βγάλει από την άμυνα τους τους “κίτρινους”.