Οι αλλαγές τον… βραχυκυκλώνουν

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ μετά το 70ο λεπτό και έδειξε πως στο τελευταίο 20λεπτο των αγώνων του, μένει από… μπαταρία. Ωστόσο, δεν είναι μόνο αυτό.

Οι Πράσινοι, για ακόμη μία φορά, είδαν τον ποδοσφαιριστή που μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, να τους κάνει… ζημιά. To the point, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι “βραχυκυκλώνει” όταν ο αντίπαλος κάνει αλλαγές.

Στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό επιβεβαιώθηκε το παραπάνω. Ο Αχμέντ Χασάν (εις διπλούν) και ο Μπρούμα ήταν οι σκόρερ των “ερυθρολεύκων” για το τελικό 3-1 και αμφότεροι ήταν αλλαγές.

Βέβαια, ο Ρουμάνος τεχνικός είχε προετοιμαστεί για αυτό το ενδεχόμενο, για αυτό είχε ξεκινήσει και τον Βέλεθ στο βασικό σχήμα, ώστε να παίξει με τρία στόπερ όταν το σύστημα του Ολυμπιακού γινόταν 4-4-2. Ο τραυματισμός του Σένκεφελντ, όμως, του χάλασε τα σχέδια.

Από εκεί και πέρα, η αρχή έγινε με τον Βόλο, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0, όμως ο Μπαρτόλο κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, έχοντας μπει αλλαγή στο 77′. Το ίδιο συνέβη και με τον Ατρόμητο, όπου ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε το 0-1 στο 88ο λεπτό ενώ πριν είχε μπει ως αλλαγή.

Σειρά πήρε ο Δημήτρης Πινακάς με την ΑΕΛ, όταν ο νεαρός πέρασε στο ματς στο 72ο λεπτό και σκόραρε στο 87′. Παρόμοια φάση και στη μείωση σε 2-1 από τον Μίκαελ Κρμεντσικ του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι της Λεωφόρου στην κανονική διάρκεια, τον οποίο είχε ρίξει νωρίτερα στο ματς ο Γκαρσία.

Τέλος, στο ματς της Τρίπολης κόντρα στον τοπικό Αστέρα, οι νεοεισελθόντες μπορεί να μην σκόραραν όμως δημιούργησαν ζημιές στο “τριφύλλι”. Κοινώς, ο Παναθηναϊκός δεν προσαρμόζεται εύκολα όταν ο αντίπαλος προπονητής αλλάζει πρόσωπα και σχήματα.