Γιαννίκης: “Μας στοίχισαν τα λάθη κόντρα στον Παναθηναϊκό” (vid)

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Αργύρης Γιαννίκης, μίλησε στα κανάλια Novasports μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 2-0. Ο Έλληνας τεχνικός στάθηκε στις λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξουν οι παίκτες του, ενώ αναφέρθηκε πως η ομάδα του θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

“Θέλαμε να πρεσάρουμε τον Παναθηναϊκό, να μην τον αφήσουμε να κάνει το παιχνίδι του και το κάναμε ως το 30’. Είχαμε τον Παναθηναϊκό μακριά από το τέρμα, με πολλές μπάλες που κερδίσαμε, αλλά το λάθος στοίχισε. Mε την μπάλα στα πόδια, όμως, δεν κάνει να το κάνεις αυτό το λάθος. Στην επιθετική μετάβαση τρως ένα πέναλτι. Σίγουρα αυτό σε πάει πίσω αν κάνεις τέτοια καλή εμφάνιση ως το 30’. Μετά πρέπει να ισοφαρίσεις και δεν είναι εύκολο, όμως είχαμε φάσεις για το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε ένα πάρα πολύ εύκολο γκολ από κόντρα, που δεν πήραμε το ριμπάουντ και δεχτήκαμε το 2-0.  Δεν βάλαμε τις ευκαιρίες μας γκολ για να γυρίσουμε στο ματς. Το πιστέψαμε στο τέλος, αλλά δεν ήρθε”.

Για την ευκαιρία του Πίρσμαν:Είχαμε ανάσες, αν βάζαμε το γκολ και γινόταν το 2-1 θα είχαμε κι άλλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουμε. Αν όμως δεν πετυχαίνεις το γκολ να επιστρέψεις στο ματς και κάνεις τέτοια εύκολα λάθη και δωρίζεις στον αντίπαλο τα γκολ, μετά είναι δύσκολο να πάρεις κάτι από μια ομάδα που ήταν σε φόρμα”.

Για τους βαθμούς που έχει συγκεντρώσει η ομάδα του μέχρι στιγμής: “Θέλαμε κάτι παραπάνω, οι εμφανίσεις μας έχουν περιθώρια για κάτι παραπάνω, αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι όσο πιο ψηλά είναι το επίπεδο, η λεπτομέρεια είναι που μετράει, η αυτοσυγκέντρωση που πρέπει να την έχεις και ατομικά και μας έχουν στοιχίσει ως τώρα αυτά αρκετούς βαθμούς”.