Για το 2/2 στη “διαβολοβδομάδα” ο “Εξάστερος”

Την ευκαιρία να πετύχει την τέταρτη νίκη του στην φετινή Euroleague, καθώς και να χτίσει ένα μικρό σερί, θα έχει σήμερα (25/11) ο Παναθηναϊκός, καθώς οι “πράσινοι” θα υποδεχθούν στις 21:00 την γαλλική Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ, για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο προπονητής του “τριφυλλιού” Ντέγιαν Ράντονιτς θα έχει όλους τους παίκτες του στη διάθεσή του, πλην του τραυματία Μάριους Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός γκαρντ ταλαιπωρείται από οσφυαλγία και έτσι αποφασίστηκε να προφυλαχθεί ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι έχουν ρεκόρ 6-3, ενώ η γαλλική ομάδα προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 75-74.

Αντίθετα ο “Εξάστερος” έρχεται από μία πολύ σημαντική νίκη, καθώς το “τριφύλλι” έκαμψε στην παράταση την αντίσταση τη ιταλικής Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, επικρατώντας με 88-85.  Κορυφαίος για του νικητές ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο περσινό ματς των δύο αποψινών αντιπάλων στην Αθήνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν αναδειχθεί νικητές με 84-70, με τον Έλι Οκόμπο να “σκοτώνει” κυριολεκτικά τους “πράσινους” σκοράροντας 35 πόντους με 8/12 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 4/4 βολές.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Μιγκέλ Άνχελ Πέρες, Μπόρις Ρίζικ και Τόμας Τραβίτσκι