Φοβερό: Έχει πάνω από 6,5 ώρες να «φάει» γκολ στη Λεωφόρο!

Η λέξη «κάστρο» δεν έχει μπει τυχαία δίπλα στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας εδώ και δεκαετίες ολόκληρες. Είτε γεμάτη, με τον κόσμο να δημιουργεί ατμόσφαιρα «ηφαιστείου», είτε μισοάδεια, είτε ακόμη κι εντελώς άδεια ελέω… Covid-19, η «αύρα» της αρκεί για να δώσει κάθε φορά διαφορετική ώθηση στον Παναθηναϊκό.

Του ΚΩΣΤΑ ΓΟΥΛΗ

Οι «πράσινοι» αποφάσισαν να επιστρέψουν από τον Δεκέμβριο στην ιστορική τους έδρα λόγω των «θεμάτων» που υπήρχαν με τον χλοοτάπητα του ΟΑΚΑ. Αγωνιστικά τουλάχιστον, δεν το… μετάνιωσαν ούτε δευτερόλεπτο, καθώς σ’ αυτά τα τέσσερα παιχνίδια που έχουν δώσει ως τώρα κόντρα σε ΠΑΣ Γιάννινα (2-0), Αστέρα Τρίπολης (0-0), ΑΕΛ (2-0) και ΟΦΗ (2-0), μετρούν τρεις νίκες και μία ισοπαλία με απολογισμό τερμάτων 6-0.

Από εκεί και που δέχονταν γκολ για… ψύλλου πήδημα στα πρώτα (εντός κι εκτός έδρας) ματς της σεζόν, πλέον δεν έχουν δεχθεί ούτε ένα στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Κράτησαν το «μηδέν» για 94’ στον αγώνα με τον ΠΑΣ, για 94’ κόντρα στον Αστέρα, για 96’ απέναντι στην ΑΕΛ και για 94’ στο ματς με τον ΟΦΗ.

Ο τελευταίος αντίπαλος που έχει σκοράρει εναντίον του Παναθηναϊκού ήταν ο Σέρβος Ντζουρίτσκοβιτς της Ξάνθης στην «πράσινη» ήττα με 2-1 στις 7 Μαΐου 2018, όταν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 66ο λεπτό. Αν προστεθούν κι αυτά τα 28 λεπτά που δεν σκόραραν οι «ακρίτες» μέχρι τη λήξη εκείνου τον αγώνα, το σύνολο του «ζερό» της «πράσινης» άμυνας στη Λεωφόρο φτάνει τα 406 αγωνιστικά λεπτά.

Κοινώς οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού έχουν να το βάλουν γκολ στην ιστορική έδρα του για περισσότερες από 6,5 ώρες αγώνα!