Φίλιππος Βέροιας-Παναθηναϊκός 0-3: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι “πράσινοι”

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 σετ του Φιλίππου Βέροιας, πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Volley League. Mόνο στο τελευταίο σετ δυσκολεύτηκαν οι “πράσινοι”.

Έτσι το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνεχίζει να συγκατοικεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον Ολυμπιακό, έχοντας το απόλυτο με 9 βαθμούς. Θυμίζουμε ότι το πρωτάθλημα θα διακοπεί για δύο εβδομάδες λόγω του League Cup.

Το πρώτο σετ το “τριφύλλι” κυριάρχησε απόλυτα και δεν έδειξε να επηρεάζεται καθόλου από την απουσία του Σάσο Στάλεκαρ λόγω ίωσης (την θέση του πήρε ο Μπάσης). Έτσι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στον μέγιστο βαθμό το σερβίς τους, με την υποδοχή των γηπεδούχων να χαλάει σε μεγάλο βαθμό , κάτι που δεν τους επέτρεψε να είναι ανταγωνιστικοί. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι κατάφεραν να πετύχουν μόλις 15 πόντους, σε ένα σημείο του παιχνιδιού που ο Βέλγων διαγώνιος του Παναθηναϊκού Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις, έδειχνε να μην έχει αντίπαλο.

Ο Φίλιππος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετή ώρα.  Ωστόσο με την πάροδο του χρόνου το “τριφύλλι” κατάφερε να εξασφαλίσει μία μικρή διαφορά (προηγήθηκε με 11-15), πάνω στην οποία έχτισε διαμορφώνοντας το 2-0 (17-25).

Εντελώς διαφορετική ήταν η εξέλιξη του τρίτου σετ όπου οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοπορία σχεδόν σε όλη την διάρκειά του. Βέβαια οι “πράσινοι” παρέμεναν κοντά στο σκορ, με αποτέλεσμα αυτό να κριθεί στις λεπτομέρειες. Εν τέλη όλα τελείωσαν μετά από ένα ακόμα καλό σερβίς του Βαν Ντεν Ντρις, με το σετ να τελειώνει 25-27 και τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη.

Τα σετ:  15-25, 17-25, 25-27