Φενέρμπαχτσε – Παναθηναϊκός 100-74: Είναι ακόμα βαριά “άρρωστος” (vid)

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και γνώρισε την ήττα με 100-74 στην 20η αγωνιστική της Euroleague. Ντεμπούτο με το “αριστερό” για τον Όντεντ Κάτας στον πάγκο του Τριφυλλιού, που με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο δεν είχε καμία σχέση με το ματς απέναντι στη Βιλερμπάν.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μοναδικοί διασωθέντες για τον Παναθηναϊκός οι Άαρον Γουάιτ (13 π.), Γιώργος Παπαγιάννης (10 π.), Ντίνος Μήτογλου και Χάουαρντ Σαντ Ρος (10 π.). Σε “ρηχά νερά” ο Νεμάνια Νέντοβιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 6 πόντους.

Έμεινε στο 5ο λεπτό και… 18-0

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο παιχνίδι με σαφή διάθεση να δώσει έμφαση στην άμυνα. Οι Πράσινοι έβαζαν τα χέρια τους σε κάθε κατοχή, δεν παρατούσαν καμία φάση και παρά το το 6-2 που προηγήθηκε η Φενέρ στο 3′, κατάφερε να μειώσει τον πόντο (13-12) στο 5′, με τον Σαντ Ρος να έχει πετύχει 2 τρίποντα.

Ωστόσο τα επόμενα 5 λεπρά ήταν καταστροφικά για το Τριφύλλι, που υπέπεσε συνολικά σε 6 λάθη στην πρώτη περίοδο ( εκ των οποίων τα 2 ο Μακ), δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να τρέξει ένα απίστευτο σερί 18-0 και να φέρει τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων, με τη λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Τούρκους μπροστά με 31-12.

Έβγαλε αντίδραση, αλλά δεν μείωσε τη διαφορά

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση στο παρκέ, πίεσε την άμυνα και ανάγκασε τη Φενέρ να υποπέσει σε 7 λάθη και με πρωταγωνιστή τον Γουάιτ “έτρεξε” ένα γρήγορο σερί 2-12 για να μειώσει σε 33-24 στο 14΄.  Οι Πράσινοι μάλιστα έχασαν ευκαιρίες να μικρύνουν περισσότερο τη διαφορά.

Το Τριφύλλι έφτασε το ματς στο -8 (38-30) στο 18′, με τον Νέντοβιτς να πετυχαίνει τους πρώτους του δύο πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, όμως ο Ντε Κολό ήταν αυτός που με προσωπικές προσπάθειες πήγε και πάλι το παιχνίδι πάνω από τους 10 πόντους. Για να κλείσει το ημίχρονο με τη Φενέρ να προηγείται με 48-34 και τον Παναθηναϊκό να “πληρώνει” το καταστροφικό δεύτερο 5λεπτο της πρώτης περιόδου.

Εμφάνισε τα συμπτώματα της πρώτης περιόδου

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός επανέλαβε τα λάθη του δεύτερου μισού του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Πράσινους να “κολλάνε” επιθετικά και να εμφανίζουν μεγάλα κενά στη άμυνα. Το Τριφύλλι μείωσε σε 52-40 στο 23′, όμως έκτοτε απλά “χάθηκε” μέσα στο ματς, με τη Φενέρ να κάνει “πάρτι”.

Οι Τούρκοι επιβεβαίωσαν τον τρομερό ρυθμό που βρίσκονται το τελευταίο χρονικό διάστημα και με τους Γκούντοριτς και Ουλάνοβας να αναλαμβάνουν δράση, έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-50 στο 28′), με τον Παναθηναϊκό να έχει ήδη υποπέσει σε 11 λάθη (εκ των οποίων τα 5 στην τρίτη περίοδο), με το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 74-55.

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος και ευκαιρία για δοκιμές

Η τέταρτη περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστική, με το παιχνίδι να έχει ήδη κριθεί και τη διαφορά να παραμένει στη μεγαλύτερη διάρκειά της πάνω από τους 20 πόντους. Ο Κάτας παρά τη βαριά ήττα προσπάθησε να δοκιμάσει σχήματα, γνωρίζοντας ακόμα περισσότερο τη νέα του ομάδα, με την οποία έχει πραγματοποιήσει μόλις μία προπόνηση.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74.