Εξαιρετικοί στην πρεμιέρα οι Έφηβοι του Φρατζέσκου

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού ήταν εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα της Superleague Κ17 και επικράτησαν εύκολα του Ατρόμητου με 4-1. Δύο γκολ για τους νικητές σκόραρε ο Καλοσκάμης, ενώ από ένα πρόσθεσαν οι Κυριόπουλος και Νταμπίζας.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο δεύτερο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριόπουλου. Στο 21′ το Τριφύλλι διπλασίασε τα τέρματα του. Η επιμονή του Βολάκη επιβραβεύτηκε, καθώς κέρδισε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Καλοσκάμης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Νταμπίζα.

Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, τα παιδιά του Κώστα Φραντζέσκου έφτασαν και σε τριτο γκολ, με τον Καλοσκάμη να εκμεταλλεύεται το λάθος του τερματοφύλακα του Ατρόμητου και να κάνει από κοντά το 3-0.

Στο 37′ ο Ατρόμητος είχε τεράστια ευκαιρία να μπει ξανά στο ματς, αλλά ο Παναγάκος απέκρουσε το πέναλτι του Πατσατζόγλου. Ένα λεπτό αργότερα, οι πράσινοι χτύπησαν και πάλι κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη από το πρώτο μέρος. Ο Καμαρός βρήκε εξαιρετικά στην περιοχή τον Καλοσκάμη και ο νεαρός μεσοεπιθετικός έκανε το 4-0.

Το δεύτερο μέρος άρχισε και πάλι με γκολ. Αυτή τη φορά όμως το πέτυχαν οι γηπεδούχοι. Ο Μούτσης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Παναγάκο γράφοντας το τελικό 4-1. Στη συνέχεια του ματς οι πράσινοι έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και το 4-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Καμαρός, Τσεβάς (58′ Λιατίφης), Αλεβιζάκης, Ζεϊμπέκης, Ψύλλας, Βολάκης (76′ Καπαματζιάν), Συμεωνίδης (46′ Τσιάβος) Νταμπίζας (62′ Καλός), Κυριόπουλος (76′ Παπανικολόπουλος) και Καλοσκάμης.

Ατρόμητος: Σταυριανάκος, Μπίμπας, Παναγιώτου, Γκίνης, Κορομηλάς, Πιζάνιας (65′ Καλαμάτας), Κουτουλάκος (54′ Αλεξίου), Τσαντίλας, Πατσατζόγλου (54′ Τσαγκάρης), Μούτσης