Εξάρα οι σούπερ έφηβοι του Παναθηναϊκού στον Ολυμπιακό

Η ομάδα της Κ17 του Παναθηναϊκού ήταν για ακόμα μια φορά εξαιρετική και επικράτησε κατά κράτος στο “αιώνιο” ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με 6-1. Οι σκόρερ του Τριφυλλιού ήταν οι Τζαβίδας (3 γκολ), Τ’ορρα, Δημοσθενιάδης και Μπιλάλ.

Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου δεν άφησε κανένα περιθώριο στους “ερυθρόλευκους” και με θεαματικό ποδόσφαιρο κατάφερε να πάρει προβάδισμα… ασφαλείας (4-1) από το πρώτο ημίχρονο. Παρότι οι “πράσινοι” έριξαν τον Ρυθμό τους στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να σκοράρουν δύο ακόμη φορές φτάνοντας στο τελικό 6-1.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το Τριφύλλι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο τέταρτο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ του Τζαβίδα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 11′ με διαγώνιο σουτ του Κίτσου, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η χαρά των Πειραιωτών όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 14ο λεπτό ο Τόρρα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους “πράσινους”. Ο Τζαβίδας στο 24′ κέρδισε παλικαρίσια τη μπάλα από στον στόπερ του Ολυμπιακού, Κατσογιάννη κι εν συνεχεία πλάσαρε για το 1-3.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, το Τριφύλλι κατάφερε να αυξήσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Σε ακόμη μία γρήγορη αντεπίθεση, Τόρρα και Τζαβίδας συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να σκοράρει το τέταρτο γκολ των “πράσινων” και το τρίτο προσωπικό του. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία αξιόλογη φάση, με τον Νικολάου να μπλοκάρει το δυνατό σουτ του Ντόι και τον Δημοσθενιάδη να αστοχεί σε τετ α τετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά και το δεύτερο 45λεπτο, καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει το 5-1 στο 53′. Μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Τζαβίδας έψαξε τον Δημοσθενιάδη στο ανοιχτό γήπεδο και ο μέσος του Τριφυλλιού, εκμεταλλευόμενος και την λανθασμένη έξοδο του γκολκίπερ των γηπεδούχων, σκόραρε στην κενή εστία.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό, προσπαθώντας περισσότερο να ελέγξουν την αναμέτρηση. Οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν δύο φορές, αλλά ο Νικολάου ήταν σε ετοιμότητα και δεν τους άφησε να μειώσουν. Το “κερασάκι” στην τούρτα της μεγάλης νίκης του Τριφυλλιού έβαλε ο Μπιλάλ στο 93′, γράφοντας το τελικό 6-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Λιοφάγος, Κατσιγιάννης, Ντόϊ, Γιαλεδάκης, Σπυριδάκης, Πάστρας, Σταμούλης, Συρμής, Κίτσος

Παναθηναϊκός (Φραντζέσκος): Νικολάου, Πορφυρόπουλος, Παυλάκης, Προδρομίτης, Γωγουβίτης, Τόρα (75′ Βολάκης), Κωστόπουλος, Κρυπαράκος (83′ Αρσενίου), Τζαβίδας (75′ Πουλιάνος), Δημοσθενιάδης (68′ Μπιλάλ), Στόιος (83′ Μπάκος)