Έτσι προκρίνονται τα “Φίνα Κορίτσια” στα ημιτελικά του Challenge Cup

CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΟ - ΤΕΝΕΡΙΦΗ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)

Η ήττα που γνώρισε η μαχητική ομάδα του Παναθηναϊκού από την Λαγκούνα στο κλειστό του Αγίου Θωμά δεν “διαλύει” τα όνειρα πρόκρισης των Πράσινων.

Ίσα – ίσα που τα “Φίνα Κορίτσια” έδειξαν με τρεις σημαντικές απουσίες ότι μπορούν να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Challenge Cup και όλα πλέον θα κριθούν σε λίγες ημέρες στην Τενερίφη.

Για να προκριθεί ο Παναθηναϊκός στις “4” καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης χρειάζεται μόνο νίκη στα Κανάρια Νησιά. Είτε με “καθαρό” σκορ (3-0 ή 3-1), είτε κατακτώντας το “χρυσό” σετ, εφόσον το παιχνίδι ολοκληρωθεί 3-2 υπέρ των Πράσινων.

Τα δύο σετ που πήραν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού στο ματς με τις Ισπανίδες είναι σημαντικά, καθώς και η Λαγκούνα χρειάζεται νίκη για να προκριθεί την ερχόμενη Τρίτη στην Τενερίφη.