Έτσι διαχειρίστηκε ο Συλαϊδόπουλος τον Παναθηναϊκό

ΑΠΟ ΝΙΚΟ ΠΑΓΚΑΚΗ:

Aλλαγή σκυτάλλης στην τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού μετά την επισημοποίηση του διαζυγίου με τον Μπόλονι. Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος βγαίνει μπροστά αλλά δεν είναι η πρώτη φορά… ¨Ηταν ο προπονητής του «τριφυλλιού» στην αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Super League εναντίον του ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Πως είχε διαχειριστεί όμως το έμψυχο δυναμικό και τι να περιμένουμε; Ο Παναθηναϊκός (ενώ υπάρχει ενδεχόμενο τιμωρίας του Άρη) υποχρεούται να χτυπήσει το “διπλό” στο Βικελίδης.

Στην συνάντηση στο “Γνετικουλέ” είχε παρατάξει την ομάδα με σύστημα 4-4-1-1, με τον Μακέντα να παίζει πίσω από τον φορ Καρλίτος. Οι Κουρμπέλης και Αλέξανδρόπουλος έπαιζαν στα χαφ τότε, όμως σήμερα δεν είναι διαθέσιμος ο κάπτεν, καθώς ακολουθεί δικό του πρόγραμμα εξαιτίας του τραυματισμού που αντιμετωπίζει στους κοιλιακούς.

Στο δεξί άκρο της επίθεσης είχε αγωνιστεί ο Τάσος  Χατζηγιοβάννης, ενώ στο αριστερό ο Γιάννης Μπουζούκης. Στο κέντρο της άμυνας βρίσκονταν οι Σένκεφελντ και Βέλεθ, στο δεξί άκρο ο Σάντσεζ και στο αριστερό ο Ζαγαρίτης ο οποίος πλέον αγωνίζεται στο ιταλικό πρωτάθλημα με την φανέλα της Πάρμα. Ο Συλαϊδόπουλος στο 62′ με το σκορ να βρίσκεται στο 1-1, απέσυρε τον Αλεξανδρόπουλο και πέρασε στη θέση του τον νεαρό Σερπεζη… Τον οποίο απ’ ότι φαίνεται πίστευε πολύ. Λέτε να τον ξαναδούμε στην εξίσωση; Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70′ έβαλε τον Εμμανουηλίδη στη θέση του Χατζηγιοβάννη.

Στο 77′ ο Παναθηναϊκός δέχτηκε γκολ και στο 87′ ο Συλαϊδόπουλος έκανε διπλή αλλαγή με το σκορ να βρίσκεται στο 2-1. Οι Πούγγουρας και Καμπετσής πέρασαν στη θέση των Σάντσεζ και Μπουζούκη αντίστοιχα. Η σκέψη του αποδείχτηκε πετυχημένη και το «τριφύλλι» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Φεντερίκο Μακέντα.

Υ.Γ. Μακεντα & Καρλιτος είχαν παίξει και στα 90 λεπτά του αγώνα, κάτι σπάνιο στα όσα έχουμε δει τη φετινή σεζόν!

Και μια ακόμη παρατήρηση, στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ήταν σημαντικό που ο Συλαϊδόπουλος κράτησε στο ματς τον Μακέντα πάρα το ότι είχε χάσει πέναλντι στο 54′ κ εν τέλει ο Έλληνας τεχνικός δικαιώθηκε με το γκολ του Ιταλού φορ στο 90+4′.