Εθνική Σλοβενίας: 90λεπτό ο Τσέριν κόντρα στο Καζακστάν, βγήκε αλλαγή ο Βέρμπιτς

Ως βασικοί αγωνίστηκαν οι Άνταμ Τσέριν και Μπέντζαμιν Βέρμπιτς στην εκτός έδρας νίκη της Εθνικής Σλοβενίας επί του Καζακστάν με 2-1.

Οι δύο Πράσινοι ενίσχυσαν την προσπάθεια του αντιπροσωπευτικού τους συγκροτήματος, στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024. Μάλιστα, ο 22χρονος μέσος μοίρασε και ασίστ, καθώς ύστερα από δική του εκτέλεση κόρνερ ο Μπρέκαλο σκόραρε το πρώτο γκολ των Σλοβένων. Από την άλλη, ο Βέρμπιτς αγωνίστηκε για 70 λεπτά, με τον Λόβριτς να τον αντικαθιστά στο δεύτερο μέρος. Όσον αφορά τον Άντραζ Σπόραρ, ο ίδιος δεν αγωνίστηκε, καθώς δεν είναι ακόμη έτοιμος εξαιτίας του τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε.

Για την ιστορία, το Καζακστάν προηγήθηκε με τον Σαμορόντοφ στο 23′, με τη Σλοβενία να ισοφαρίζει με τον Μπρέκαλο στο 47′, ενώ με το γκολ του Βιπότνικ οι Σλοβένοι έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 78ο λεπτό.