‘Εσπασε το.. ρόδι με τσαμπουκά ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 2-0 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διαδικασία των Play Off της Superleague. Σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Κουρμπέλης (40′) και ο Κολοβέτσιος (88′).

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά μέτριο με αργό ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες. Οι “πράσινοι” είχαν την κατοχή από το ξεκίνημα και έλεγχαν το ματς, δίχως όμως να μπορούν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Άρης από την άλλη απείλησε με δύο εκτελέσεις φάουλ του Ματίγια, με τον Χριστογεώργο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο, να ελέγχει την τροχιά της μπάλας σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Το παιχνίδι πήρε “χρώμα” αλλά και ένταση στο 38ο λεπτό μετά από μία αντιπαράθεση του Κουρμπέλη με τον Ματίγια. Τα πνεύματα… άναψαν και ξαφνικά είχαμε… ματς. Λίγο μετά τις συστάσεις του διαιτητή για ψυχραιμία, ο αρχηγός του Τριφυλλιού με σουτ έξω από την περιοχή των κίτρινων νίκησε τον Έμαν κι έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ με το ποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οι “πράσινοι” μπήκαν με σοβαρότητα στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να βρει ακόμη ένα γκολ για να πάρει διαφορά “ασφαλείας”. Μόλις στο τέταρτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, ο Καμπετσής έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Έμαν, μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 58′ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής είχε… διαφορετική άποψη. Μετά από επανεξέταση της φάσης, ακύρωσε το γκολ του Καμπετσή για (ανύπαρκτο) φάουλ του Μακέντα στο ξεκίνημα. Το Τριφύλλι στη συνέχεια παρέμεινε  αμυντικά, εξαιρετικό και δεν επέτρεψε στον Άρη να απειλήσει σε κανένα σημείο της επανάληψης.

Η… χαριστική βολή ήρθε στο 88ο λεπτό, με το Τριφύλλι να “καθαρίζει” το ματς. Ο Κολοβέτσιος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη, νίκησε τους πάντες στον αέρα και έκανε το 2-0. Έτσι οι “πράσινοι” πήραν το πρώτο τρίποντο στα play off.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Χριστογεώργος, Θεοχάρης, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Χατζηθεοδωρίδης (83′ Ζαγαρίτης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46′ Ανουάρ), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65′ Αλεξανδρόπουλος), Μακέντα (76′ Αθανασακόπουλος), Καμπετσής (83′ Περέα).

ΑΡΗΣ (Μίκαελ Ένινγκ): Έμαν, Μπακουτσής, Ρόουζ, Κορχούτ, Ματίγια, Σάσα, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Ντουάρτε (45+5′ Διαμαντόπουλος), Μπαγκαλιάνης