Έσπασε τα κοντέρ το “πράσινο δελφίνι” στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ΑμεΑ

Ο κολυμβητής του Παναθηναϊκού Θοδωρής Μωραϊτης έκανε μια φοβερή επίδοση στα 100μ. πρόσθιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ που ξεκίνησε σήμερα το απόγευμα στο ΟΑΚΑ.

Το πράσινο «δελφίνι» έριξε περίπου 12 δευτερόλεπτα την περσινή του επίδοση , προϊόν της σκληρής προπόνησης και της καθοδήγησης από τον κόουτς Παναγιώτη Παϊπέτη.

Ο αθλητής από το Ληξούρι συμμετείχε σε μια πολύ ανταγωνιστική κούρσα στην κατηγορία SB9 , τερμάτισε σε χρόνο 1:46.17 και πέρασε στις λεπτομέρειες τον αξιόμαχο αντίπαλο του Στέφανο Ιωαννίδη που τερμάτισε σε 1:46.61.Στην Τρίτη θέση ήταν ο Γιώργος Μπιρμπίλης με χρόνο 1:46.84 ο οποίος επίσης ήταν κοντά.

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο το πρωί 10-1 και το απόγευμα 5-8 μ.μ. όπου ρίχνονται στη μάχη και τα υπόλοιπα «δελφίνια» του Παναθηναϊκού.