Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: “Πράσινο” το Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό μέσα από την επίθεσή του, ενώ στη συνέχεια “έσφιξε” και την άμυνά του και κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στην φετινή Euroleague, επικρατώντας στη Σερβία του Ερυθρού Αστέρα με 77-75. Σπουδαίο ματς από τους Μάριους Γκριγκόνις και Ματέους Πονίτκα. Πολύ θετικός και ο Αρτούρας Γκουντάιτις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ερυθρό να βρίσκει περισσότερες λύσεις από τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, με τους γηπεδούχους να φτάνουν γρήγορα στο +5 με τρίποντο του Λάζιτς.

Οι “πράσινοι” απάντησαν με 6 σερί πόντους του θετικότατου Άντριου Άντριους, ωστόσο τα ριμπάουντ πλήγωσαν ανεπανόρθωτα τους φιλοξενούμενους και επέτρεψαν στην ομάδα του Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο όντας στο +6 (24-18).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μάριους Γκριγκόνις φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να τον αποσύρει στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το “τριφύλλι” να τρέχει ένα γρήγορο 6-0 και να ισοφαρίζει, χάρη σε καλάθια των Γιώργου Καλαϊτζακη, Άντριους και Ουίλιαμς. Μάλιστα οι “πράσινοι” κατάφεραν να περάσουν μπροστά λίγο αργότερα με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη (36-37).

Οι Σέρβοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί, χάρη στο οποίο έφτασαν τη διαφορά στο +5 (34-29 με τρίποντο του Ιβάνοβιτς), όμως η είσοδος του Μάριους Γκριγκόνις στο παρκέ έμελλε να αλλάξει άρδην τη ροή του αγώνα.

Για την ακρίβεια οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα εκπληκτικό 13-4 (με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιθουανό, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους), φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά στο +4 (38-42). Μάλιστα αυτό ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα οι “πράσινοι” τα πήγαν περίφημα στα τρίποντα και τις βολές (8/8 βολές, 7/9 τρίποντα).

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός πίεσε τον Παναθηναϊκό με σκοπό να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ, όμως οι “πράσινοι” διατηρούσαν με κάθε τρόπο ένα μικρό προβάδισμα. Εν τέλη αυτή ολοκληρώθηκε με σκορ 57-56 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο μεγαλύτερο μέρος του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Ερυθρό να περνάει μπροστά και να διατηρεί σταθερά μία διαφορά της τάξεως τον 4-5 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” για τα καλά στην επίθεση, ώσπου ένα σπουδαίο τρίποντο του Γκριγκόνις τους έδωσε μία μεγάλη ανάσα. Εν τέλει ο Ερυθρός προηγήθηκε με 73-68 λίγο πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σαφές προβάδισμα νίκης.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με ένα έμμεσο τρίποντο του Γκουντάιτις μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ λίγο αργότερα ο Ουίλιαμς ισοφάρισε με 2/2 βολές.

Η πιο σημαντική φάση του αγώνα ήταν η αμέσως επόμενη, με τον Πονίτκα να κλέβει τη μπάλα και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 73-75, 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Μπέντιλ θέλησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο Γκανέζος φόργουορντ αστόχησε σε μία από τις δύο βολές που κέρδισε 6 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα (74-75).

Το τελικό αποτέλεσμα είχε και την υπογραφή του Πάρις Λι, με τον μικρόσωμο γκαρντ να ευστοχεί από τη γραμμή των βολών και να χαρίζει μία τεράστιας σημασίας νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Γκουντάιτις, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Πονίτκα. Από 8 πέτυχαν οι Άντριους και Ουίλιαμς.  Στον αντίποδα ξεχώρισε ο πρώην “πράσινος” Μπεν Μπέντιλ με 18.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (1/4 τρίποντα), Λαζάρεβιτς, Άνταμς 5 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίτροβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (2), Μάρτιν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 7 (0/5 τρίποντα), Ραντούλιτσα 3, Ιβάνοβιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Πετρούσεβ 5, Μπέντιλ 18 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Παναγιώτης Καλαϊτζάκης 2, Λι 6 (1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 9 (4/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Γουίλιαμς 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντριους 8 (1), Γιώργος Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 10 (3/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 17 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 12 (4/5 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 19/37 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 19/26 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/37 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 21/28 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη