Έριξε τεσσάρα στη Λαμία η Κ19

Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, δεδομένης και της κατάστασης του αγωνιστικού χώρου, “πέταγε”… φωτιές, για άλλη μία φορά και δίκαια επικράτησε με 4-0 της Λαμίας. Με περίσσιο θράσος, θέληση και πείσμα οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμα τρίποντο και παρέμειναν σε τροχιά κορυφής. Τα γκολ σημειώθηκαν από τους Σούλτσε, Αθανασακόπουλο και Νιάρχο, ενώ και οι παίκτες των φιλοξενουμένων έβαλαν και αυτογκόλ.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι “πράσινοι” κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και παρά το βαρύ τερέν, έπαιξαν με τη μπάλα κάτω. Οι συνθήκες δεν βοήθησαν ώστε να δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία στο ξεκίνημα. Όσο περνούσαν τα λεπτά όμως, το Τριφύλλι έφερνε με μεγαλύτερη ευκολία τη μπάλα στην περιοχή της Λαμίας.

Οι προσπάθειες των παιδιών του Παναθηναϊκού καρποφόρησαν στο 39ο λεπτό. Ο Καλομοίρης έκανε μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από αριστερά, γύρισε τη μπάλα παράλληλα και ο Σούλτσε έκανε το 1-0 προλαβαίνοντας τους αμυντικούς. Αυτό ήταν και το σκορ για τα πρώτα 45 λεπτά.

Έχοντας πλέον το υπέρ τους 1-0, οι παίκτες του Τριφυλλιού έπαιξαν πιο ελεύθερα και κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες, με πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” βρήκαν το δεύτερό τους γκολ. Μετά από κόρνερ του Αθανασακόπουλου, η μπάλα βρήκε στο σώμα ενός αμυνόμενου και κατέληξε στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους.

Ο Σερπέζης με πολύ ωραία κάθετη πάσα, βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Αθανασακόπουλο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 3-0. Στο 70′ ο Νιάρχος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή, χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία. Ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης ελευθερώθηκε εξαιρετικά μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 4-0.

Αυτή ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό, σε ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών (λόγω καιρού). Μετά τη νίκη του Τριφυλλιού και το “διπλό” του ΠΑΟΚ στο Αγρίνο, ο Δικέφαλος προπορεύεται με 36 βαθμούς ενώ οι “πράσινοι” έχουν 34 με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς (55′ Νιάρχος), Ζαγαρίτης (60′ Κούτσιας), Σπίνος (60′ Ρόμπι), Σαντικάι, Καραγιάννης, Μαυρουδής (55′ Ηλιάδης), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος (60′ Καρβούνης), Καλομοίρης , Σούλτσε

Λαμία (Παπανικολάου): Σόμογλου, Μητσόπουλος, Φετεινίδης, Κουδούνας, Δεληγιάννης, Κωστόπουλος, Πατσάνι, Σπάθουλας, Μεσουρούνης, Οικονομικός, Νικολόπουλος