“Έπαιξε” με τη φωτιά και δεν κάηκε, 1-0 τον Απόλλωνα

Ο Παναθηναϊκός, μπορεί να μην εντυπωσίασε ωστόσο πήρε το νίκη με 1-0 απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης με πέναλτι του Χατζηγιοβάνη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άριστα οργανωμένη αμυντικά, έχοντας καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου και τους 11 ποδοσφαιριστές πίσω από τη μπάλα. Ταυτόχρονα, οι Απολλωνιστές έδειχναν ικανοί να απειλήσουν στην κόντρα.

Μάλιστα στο 12′ ο Μπεντινέλι κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά νωρίτερα είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ με τον αρχηγό του Απόλλωνα να τραβά τη φανέλα του Σχένκεφελντ.

Παρόλα αυτά οι πράσινοι κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς. Στο 23′ ο Χατζηγιοβάνης κέρδισε πέναλτι όταν σε γύρισμα του η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπρούτσιτς. Ο νεαρός εξτρέμ του Παναθηναϊκού ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στο δίχτυα.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν μία από τα… ίδια. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ματς, δεν απειλήθηκε, αλλά δεν δημιούργησε και τις φάσεις για ένα δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη.

Το Τριφύλλι είχε δύο επικίνδυνες στιγμές, από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, αλλά τόσο ο Σχένκεφελντ όσο και ο Καρλίτος έστειλαν τη μπάλα λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λισγάρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Κάπως, έτσι οι “πράσινοι” έφτασαν στη δεύτερη φετινή τους νίκη και πλέον έχουν 9 βαθμούς σε 7 αγώνες.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας (77’ Καραγιάννης), Σχένκεφελντ, Μολό, Αλεξανδρόπουλος (58’ Σερπέζης), Μαουρίσιο, Σαβιέρ (78’ Βιγιαφάνιες), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα (73’ Αϊτόρ), Καρλίτος

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (81’ Λαγός), Τσαμπούρης, Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεθ (46’ Ιωαννίδης), Φατιόν (74’ Κολ), Τσιλούλης