Έπεσε… μαχόμενος στη Βαρκελώνη

Την… πάτησε από την άμυνα. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε να να φύγει με το διπλό από τη Βαρκελώνη, αλλά τα πολλά λάθη στα μετόπισθεν και τα “όργια” των Μίροτιτς και Ντιλέινι (23 και 17 πόντοι) έδωσαν τη νίκη στη Μπαρτσελόνα με 98-86.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Νικ Καλάθης κατέθεσε ότι είχε και δεν είχε. Ο ηγέτης του “τριφυλλιού” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ μοίρασε και 13 ασίστ, κάνοντας ένα ακόμα double double. Προσπάθησαν οι Φριντέτ (19π) και Τόμας (12π), αλλά οι δυο τους είχαν 3/11 τρίποντα και δε βοήθησαν αρκετά για να δώσουν στο “τριφύλλι” τη νίκη. Διψήφιοι ήταν και οι Παπαπέτρου και Ράις με 10 πόντους έκαστος.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα και οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, καθώς στο 2’ είχαν το προβάδισμα με 10-2 και έβαλαν πολύ δύσκολα στους “πράσινους”.

Οι Καταλανοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι (16-7) στα μισά του δεκαλέπτου, αλλά οι παίκτες του “τριφυλλιού” προσπάθησαν να μειώσουν. Οι Τόμας και Παπαγιάννης είχαν αναλάβει το επιθετικό κομμάτι και έριξαν τη διαφορά (21-16 στο 7’), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άμεσες απαντήσεις και έτσι έκλεισαν την περίοδο με το σκορ στο 28-23, καθώς ο Ράις ήταν εύστοχος σε 3 βολές.

Εν αντιθέσει με το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο 2ο και κατάφερε να μειώσει σε 30-28 με τον Καλάθη και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τους. Ο Ουάιλι έδινε πολλές λύσεις στη ρακέτα, αλλά ήταν εκτεθειμένος στην άμυνα.

Φριντέτ και Παπαπέτρου κρατούσαν τον Εξάστερο κοντά στο σκορ (41-37) στο 16’, αλλά το μεγάλο θέμα στα μετόπισθεν, μιας και ο Ντέιβις έκανε… πάρτι (10π) και οι “μπλαουγκράνα” κρατούσαν μια μικρή διαφορά ασφαλείας (49-42) την οποία την αύξησαν. Με τον Μίροτιτς να κάνει… όργια (17π) η Μπαρτσελόνα έκλεισε το ημίχρονο με 55-47.

Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά το σκορ πάνω από τους 10 (57-47), στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε με τον Φριντέτ, βάζοντας 5 σερί πόντους, προσπάθησε να βάλει το “τριφύλλι” ξανά στο ματς, αλλά ήταν μόνος του.

Στο 25’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 60-52, αλλά οι “πράσινοι” κατάφεραν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και με ένα 6-0, μείωσαν στο καλάθι (60-58 στο 27’), καθώς μπόρεσαν να ελέγξουν το ρυθμό. Όμως έγιναν λάθη στην άμυνα (εν απουσία του Καλάθη) και έτσι οι γηπεδούχοι ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 71-65.

Οι παίκτες του Πέσιτς έκαναν “πάρτι” από τα 6.75. Με δύο σερί τρίποντα από τους Ντιλέινι και Οριόλα, οι Καταλανοί έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά (79-69) στο 32’ και τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Παναθηναϊκό. Το θέμα στην άμυνα παρέμενε και έπρεπε να βρει λύσεις από την επίθεση.

Στα μισά της περιόδου ο Μίροτιτς έκανε το 89-81, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Ντιλέινι (17 πόντους με 5/7 τριπ), έκαναν το 94-81 στο 37’ και το ματς είχε τελειώσει. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι “πράσινοι” προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι και έτσι πήραν τη νίκη με 98-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 5 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμιτς 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Χίγκινς 7 (5 ασίστ), Ντιλέινι 17 (1/1 δίποντο, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Κούριτς 6 (2), Μίροτιτς 23 (5/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμιτς 9 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 12 (1/7 τρίποντα), Ράις 10 (1), Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παππάς, Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 λάθη, 1 τάπα), Γουάιλι 6, Μήτογλου 5, Μπεντίλ 3 (1).