Έκαναν τη δουλειά χωρίς να φορτσάρουν οι “Αμαζόνες”

Την έβδομη νίκη της στο  πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών πήρε η ομάδα του Παναθηναϊκού, επικρατώντας εντός έδρας της Ελευθερίας Μοσχάτου με 93 – 69 , στο πλαίσιο της 10η αγωνιστικής.

Οι «πράσινες» είχαν καλή παρουσία απέναντι στον αντίπαλο τους και έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση εν όψει του ματς με τον ΠΑΟΚ.

Η αμερικανική τριάδα των Ριντ-Χολμς και Κάιζερ πήρε το βάρος του σκοραρίσματος και ο ΠΑΟ έφτασε δίκαια σε μια ακόμα νίκη στην έδρα του.

Στο αγωνιστικό μέρος το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και είχε επιθετικό πλουρεαλισμό και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-14.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη καθώς ο ΠΑΟ συνέχισε με σοβαρότητα και ψυχραιμία σε επίθεση και άμυνα και τελικά το ημίχρονο έληξε με 46-32.

Σε ότι αφορά την Τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν σε κάποια σημεία να πλησιάσουν στο σκορ, ωστόσο ο ΠΑΟ ήταν ψύχραιμος. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 69-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε γκάζι και διέλυσε την αντίπαλο του με 93-69.

Διαιτητές: Θεονάς-Αποστολίδης Β.-Γρίβα
Δεκάλεπτα: 25-14, 46-32, 69-54, 93-69
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(2), Φίτζγκεραλντ 9(1), Ζιάκα 5(1), Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 4(1), Φραγκούλη, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 7, Χολμς 16(4), Παλάσκα, Κάιζερ 15.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Δαμουλάκη, Καρακασίδου 13(1), Νάτσκου, Φεράρι 9(2), Στεφανίδου, Κρητικοπούλου, Θεοδωρομανωλάκη 2, Τζέιμς 22(2), Χάιντερ 23, Τσέρου.