Αιφνιδιάστηκε και… κόλλησε στα Γιάννενα (1-0)

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα (5′ Γκαρντάβσκι) και στη συνέχεια προσπάθησε, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να το γυρίσει. Οι Πράσινοι πίεσαν τους Γιαννιώτες, χωρίς την κλασική ευκαιρία ωστόσο, και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Του Αργύρη Ντέμου

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Πράσινους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο πέμπτο λεπτό. Ο Γκαρντάβσκι με ένα εντυπωσιακό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού νίκησε τον Διούδη ανοίγοντας το σκορ. Οι Πράσινοι μετά το αρχικό… σοκ προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Καρλίτος στο έβδομο λεπτό, δεν κατάφερε να απειλήσει.

Το Τριφύλλι μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου ανέβασε ρυθμό αλλά και πάλι δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει τον ΠΑΣ που αμυνόταν με συνέπεια. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός πίεσε ακόμη περισσότερο φτάνοντας μία ανάσα από την ισοφάριση στο 42΄. Ο Χουάνκαρ γύρισε χαμηλά στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Αϊτόρ από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

Το δεύτερο 45λεπτο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για το γκολ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε ζωηρά, πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει την “κλασική” ευκαιρία. Στο 55’ ο Λούντκβιστ με μία εξαιρετική εκτέλση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ “αγγίζοντας” το 1-1. Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσε το Τριφύλλι στο δεύτερο ημίχρονο κόπηκε στο 59’ όταν ο διαιτητής Παπαδόπουλος έδωσε πέναλτι σε χέρι του Αϊτόρ, απόφαση την οποία σωστά πήρε πίσω μετά από παρέμβαση του VAR και εξέταση του ριπλέι.

Μετά τη διακοπή, το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να πιέζει συνεχώς για την ισοφάριση βάζοντας τον ΠΑΣ στην περιοχή του, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει. Η ομάδα των Ιωαννίνων βρισκόταν μονίμως στο δικό της μισό να αμύνεται, το Τριφύλλι προσπάθησε, κυρίως από τις πτέρυγες, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν σημειώθηκε, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70’ Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Περέα, Κόντε (42’ Μορέιρα, 86’ Μιλιντσεάνου).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Μαουρίσιο (70’ Βιγιαφάνιες), Ρούμπεν Πέρεθ, Αϊτόρ (70’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (56’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (79’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (79’ Μακέντα).