Δουβίκας: “Πιο δίκαιη θα ήταν η ισοπαλία”

Οι ομάδες Νέων του Παναθηναϊκού και του Αστέρα Τρίπολης προσέφεραν θέαμα και συγκινήσεις, με τους “πράσινους” να επικρατούν στο τέλος με 3-2. Ο προπονητής των Αρκάδων, Γιάννης Δουβίκας, μετά το τέλος της αναμέτρησης τόνισε ότι η ισοπαλία θα ήταν το δικαιότερο αποτέλεσμα. Ωστόσο αποθέωσε και την ομάδα του Τριφυλλιού, χαρακτηρίζοντάς την ως την ποιοτικότερη του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο κόουτς του Αστέρα στο Trifilara.gr:

Για το ματς: “Πιστεύω ότι παίξανε οι δύο πιο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος. Αυτό δεν το λέω για τους βαθμούς που έχουμε συγκεντρώσει, αλλά κυρίως για το παιχνίδι που παίζουμε εντός γηπέδου. Ο Παναθηναϊκός είναι η ποιοτικότερη ομάδα του πρωταθλήματος, τα παιδιά αγωνίζονται χρόνια μαζί και παίζουν με ένα πολύ σωστό και ορθολογικό τρόπο παιχνιδιού.

Εμείς από την άλλη, έχουμε κάποια δυνατά σημεία αλλά κάθε χρόνο προσθέτουμε κι άλλα παιδιά, πράγμα που επηρεάζει την ομοιογένεια της ομάδας. Έτσι προέκυψε και το 3-2, ένα εύκολο γκολ, που μία ομάδα σταθερή με χημεία δεν θα το δεχόταν”.

Για το αν ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα: “Θεωρώ ότι πιο δίκαιη θα ήταν η ισοπαλία. Είχαμε κι εμείς ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με κάποια σουτ. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε εδαφική υπεροχή, αλλά είχε ευκαιρίες μόνο από στατικές φάσεις. Γι αυτό νομίζω ότι το ισόπαλο αποτέλεσμα ήταν το πιο δίκαιο”.

Για τον “τρελό” ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου: “Είχαμε εντοπίσει κάποιες αδυναμίες στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού και ήταν στοχευμένο αυτό που κάναμε. Ξέραμε τα αδύνατα σημεία του αντίπαλου, τα δικά μας πλεονεκτήματα κι αυτά προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε. Εμείς δεν «κρυφτήκαμε», και οι δύο ομάδες βγήκαν για να παίξουν ποδόσφαιρο, η κάθε μία με τα δικά της χαρακτηριστικά”.