Δωδέκατη σερί ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης

Την ήττα γνώρισε από την Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός με 76-66, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για την Euroleague. Οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποφύγουν την 12η σερί ήττα από τους Μαδριλένους.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο από αυτό του πρώτου, κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι και το -4 λίγα λεπτά πριν το τέλος (66-61), ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 76-66 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η πρώτη αντίδραση και η μείωση στο -9:

Έφτασε πολύ κοντά στην ανατροπή με το 66-61:

Οι «πράσινοι» εκτός από αυτήν την ήττα από τους Ισπανούς, κατέγραψαν και ένα αρνητικό σερί ηττών απέναντι στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο, καθώς ήταν η 12η συνεχόμενη ήττα από την Ρεάλ. Αυτό το αρνητικό σερί έχει ξεκινήσει από τα πλέι οφ της Euroleague το 2018. Τότε ήταν και η τελευταία νίκη του «τριφυλλιού», με 95-67 κάνοντας και το 1-0 στην σειρά των αγώνων τότε.