“Διέλυσε” την Κόμπρα ο Παναθηναϊκός

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα το τμήμα futsal του Παναθηναϊκού, για την 2η αγωνιστική (η 1η αγωνιστική είχε αναβληθεί), καθώς επιβλήθηκε με 9-0 της νεοφώτιστης Κόμπρας στο κλειστό της Πολιτείας.

Η ομάδα του Βύρωνα άντεξε στο πρώτο ημίχρονο, όχι όμως και στο δεύτερο, όπου δέχτηκε οκτώ τέρματα και το σκορ ξέφυγε. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς σκορ για τις δυο ομάδες, με την Κόμπρα να στέκεται πολύ καλά και να βάζει δύσκολα στους πράσινους.

Στο 13′ όμως, ο Ζιάκας “ξεκλείδωσε” την άμυνα των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0 για το τριφύλλι, το οποίο έβγαλε από πάνω του και το δεδομένο άγχος της πρεμιέρας. Στο 24′ ο νεοαποκτηθείς Ασημακόπουλος έγραψε το 2-0, για να ακολουθήσει ένα γκολ του Ντάρλα στο 25′ και ένα του Κάλκου στο 27′ για το 4-0, με τον Παναθηναϊκό να “κλειδώνει” το τρίποντο σε εκείνο το σημείο.

Ο Ασημακόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 30′ έκανε το 5-0, ο Ντάρλας στο 34′ πέτυχε το έκτο τέρμα για την ομάδα του Χάρη Γράψα, προτού έρθουν δυο γκολ του Φιλίππου στο 38′ και στο 39′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κάλκος, ο οποίος επίσης τελείωσε το ματς με δυο γκολ.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο προπονητής του Παναθηναϊκού Χάρης Γράψας είπε: «Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα. Εύχομαι η φετινή χρονιά να κυλήσει ομαλά με υγεία για όλους και να ολοκληρωθεί μέσα στους αγωνιστικούς χώρους».