Δεν του πάει του Παναθηναϊκού η Ρεάλ! (vids)

Με αφορμή τον αυριανό αγώνα στην Μαδρίτη, απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης, εμείς στο TRIFILARA.GR, θα σας πάμε πίσω στο χρόνο και θα δούμε μαζί την προϊστορία μεταξύ δύο από τους ιστορικότερους συλλόγους της Ευρώπης, οι οποίοι έχουν κατακτήσει συνολικά 16 Ευρωλίγκες.

Από ότι φαίνεται, ο Παναθηναϊκός τα τελευταία χρόνια δεν τα πάει καθόλου καλά με τις ισπανικές ομάδες αφού και με την Μπαρτσελόνα αλλά και με τη Ρεάλ Μαδρίτης, τα έχει βρει… σκούρα. Συγκεκριμένα, το Τριφύλλι από το 2013 μετράει 5 νίκες και 13 ήττες επί της «Βασίλισσας».

Πάμε όμως μαζί να δούμε τα καλύτερα από αυτά τα ματς.

Ξεκινάμε με ένα μεγαλοπρεπές διπλό, το τελευταίο διπλό που έκανε ο Παναθηναϊκός μέσα στη Μαδρίτη, τη σεζόν 2012-13 με τελικό σκορ 73-74, όπου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, χωρίς καμία ομάδα να παίρνει μεγάλο προβάδισμα. Στη 4η περίοδο όμως, με μεγάλα καλάθια του Διαμαντίδη και του Ούκιτς ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά με 4 στα τελευταία δύο λεπτά. Παρά την αστοχία του Τσατσαρή στις βολές (2/4), ο Γιούλ ήταν επίσης άστοχος στην «γραμμή της φιλανθρωπίας» (με επίσης 2/4).

Το «κρεσέντο» αστοχίας συνεχίστηκε αφού ο αρχηγός του Τριφυλλιού, Δημήτρης Διαμαντίδης, αστόχησε σε 3 από τις 4 βολές που βάρεσε, δίνοντας την τελευταία επίθεση στην Ρεάλ, η οποία αστόχησε με τον Γιούλ από το κέντρο, και έτσι, έστω και άτσαλα, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό το μεγάλο διπλό. Ο Διαμαντίδης είχε 14 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Τσαρτσαρής με 16 (5/6 εντός πεδιάς). Όσον αφορά τη «Βασίλισσα», ο Μίροτιτς και ο Φερνάντεθ είχαν 17 πόντους έκαστος.

Λίγο πιο πρόσφατα, συγκεκριμένα τη σεζόν 2017-18 στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός τα είχε βρει… σκούρα, μιας και ήταν πίσω με 14 στο τέλος του ημιχρόνου. Όμως, κατάφερε και «ροκάνισε» την διαφορά στους 5 στο τέλος της 3ης περιόδου, και με ένα καλό τελευταίο δεκάλεπτο έκλεψε την νίκη μέσα από τα χέρια της «Βασίλισσάς» με τελικό σκορ 82-80. Συγκεκριμένα, στην 4η περίοδο ο Κ.Σ. Ρίβερς με πολύ μεγάλα σουτ έβαλε στο «κόλπο» τον Παναθηναϊκό ενώ, ο Νίκος Παππάς έβαλε ένα τρίποντο «μαχαιριά», αφού έδωσε το προβάδισμα στο Τριφύλλι με 1 πόντο με 22 δευτερόλεπτα να μένουν για την λήξη. Ο Γκιστ ήταν εύστοχος και στις 2 βολές και ο Τόμπικνς αστόχησε σε ένα τρίποντο στην εκπνοή και ο Παναθηναϊκός ήταν πανηγυρικά νικητής, σε ένα ματς στο οποίο το ΟΑΚΑ ήταν καμίνι, κάτι που φαντάζει λογικό μετά από τέτοια τεράστια ανατροπή. Ο Ρίβερς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 20 πόντους, ενώ το λιθαράκι του το έβαλε κ ο Γκιστ με 15 πόντους. Από την αντίπερα όχθη ο νυν σούπερσταρ των Ντάλας Μάβερικς, Λούκα Ντόνσιτς είχε 19 πόντους και 3 ασίστ.

Κλείνοντας, πάμε μαζί ίσως στη καλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στην «Βασίλισσα» η οποία έγινε την ίδια χρονιά με την προαναφερθέντα αλλά αυτή τη φορά στα playoffs, όπου στον πρώτο αγώνα της σειράς, το Τριφύλλι σκόρπισε τον τρόμο και τον φόβο αφού κέρδισε με 95-67. Το ματς ξεκίνησε με ένα μοναδικό σερί 20-0! Η Ρεάλ δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ότι θέλει την «Βασίλισσα» και τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 35 πόντους. Όλοι οι παίχτες σκόραραν, με 9 από αυτούς να βάζουν πάνω από 5 πόντους. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, ενώ ο αρχηγός, Νικ Καλάθης, έβαλε 11 πόντους αλλά μοίρασε και 16 ασίστ. Τώρα όσον αφορά τους Μαδριλένους, είχαν 3 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τόμπκινς, Ράντολφ και Ντόνσιτς) οι οποίοι δεν κατάφεραν να κάνουν πολλά απέναντι στους Πράσινους.