Δεν εκμεταλλεύεται τα εξαιρετικά του πρώτα ημίχρονα!

To τέλος του 2020 βρίσκει τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League, με τους Πράσινους να βρίσκονται σε “τροχιά” play offs. Το Τριφύλλι ωστόσο θα μπορούσε να βρίσκεται πιο ψηλά αν εκμεταλλευόταν τα εξαιρετικά του πρώτα ημίχρονα και δεν τα πετούσε στα “σκουπίδια” στην επανάληψη.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Παναθηναϊκός έχει 22 βαθμούς στο πρώτο 45λεπτο, την ίδια στιγμή που Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έχουν από 19 και η ΑΕΚ 17. Οι Πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με ισοπαλία στην Τρίπολη, με 0-1 στη Λάρισα, με 0-1 στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Άρη, με 1-0 στην Κρήτη απέναντι στον ΌΦΗ, με “Χ” στον Βόλο, με 0-1 στη Λαμία, με 1-0 στο Ολυμπιακό στάδιο κόντρα στον Απόλλωνα, με 0-0 απέναντι στον Ατρόμητο, με 1-0 στο Καραϊσκάκη κόντρα στον Ολυμπιακό, με 2-0 στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναιτωλικό, με 0-2 κόντρα στη ΑΕΚ όντας τυπικά φιλοξενούμενος, με 1-0 κόντρα στα Γιάννινα και στην ισοπαλία στην Τούμπα. “Σούμα” 22 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο, επίδοση καλύτερη από τους μεγάλους του αντιπάλους.

Από την άλλη “καταστροφικά” είναι για τον Παναθηναϊκό τα δεύτερα ημίχρονα, με τους Πράσινους να έχουν πάρει μόλις 13 βαθμούς, αφού αν απομονώσει κάποιος τις επιδόσεις του Τριφυλλιού στο δεύτερο 45λεπτο έχει ήττα με Αστέρα, Λάρισα, Ατρόμητο, Παναιτωλικό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Ενώ έχει ισοπαλίες με ‘Αρη, Βόλο, Απόλλωνα και Ολυμπιακό, τη στιγμή που μετράει νίκες μόνο απέναντι σε ΟΦΗ, Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο Παναθηναϊκός είναι σαφές ότι στην επανάληψη των παιχνιδιών δεν έχει την ανάλογη συνέχεια του πρώτου 45λεπτου, κάτι που έχει κοστίσει βαθμολογικά με την απώλεια αρκετών πόντων, με την “πτώση” του Τριφυλλιού να είναι αισθητή στη βαθμολογία.