Δεν χάνει εύκολα μετά το Πάσχα

Το Πάσχα είναι ίσως η δεύτερη διακοπή του πρωταθλήματος που μπορεί να αγχώσει τους προπονητές των Ελληνικών ομάδων, καθώς κανείς δεν γνωρίζει την κατάσταση που θα επιστρέψουν οι ποδοσφαιριστές.

Αυτό για τον Παναθηναϊκό φαίνεται πως δεν χρειάζεται να αγχώνει τον Λάζλο Μπόλονι, αφού την τελευταία δεκαετία (από το 2011) μετράει έξι νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες, σε αναμετρήσεις που είχε να δώσει μετά την διακοπή του Πάσχα.

ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ

Η πρώτη ήττα από τις δύο, ήταν την σεζόν 2010/2011 με τον Παναθηναϊκό να φιλοξενείτε στην Τούμπα, για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στην πρώτη αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διαφορά δύο τερμάτων χάρη σε γκολ των Αθανασιάδης στο 57’ και Ελ Ζαρ στο 75’, για να έρθει απλά η μείωση του σκορ σε 2-1, με την κεφαλιά του Σισέ τέσσερα λεπτά και η πρώτη ήττα των «πράσινων» σε ματς μετά την επανέναρξη των διακοπών.

ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ

Την σεζόν 2011/2012 στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει μέχρι την Τρίπολη για να αντιμετωπίσει τον ίδιο αντίπαλο που θα έχει μπροστά του την Τετάρτη, τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι «πράσινοι» θα φύγουν από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με τους τρείς βαθμούς,  χάρη στα γκολ του Κλέιτον στο 58ο και του Χριστοδουλόπουλου στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΜΕ ΜΑΕΣΤΡΟ ΤΟΝ ΖΕΚΑ

Την σεζόν 2012/2013 ο Παναθηναϊκός με την Ξάνθη ισοβαθμούν πλήρως  με 40 βαθμούς στην 6η θέση της βαθμολογίας. Συνεπώς οι δύο ομάδες θα έπρεπε να δώσουν έναν ακόμη αγώνα μέσα στην σεζόν, για να κριθεί ποια ομάδα θα τερματίσει στην 6η και ποια στην 7η θέση.

Ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός (καθώς η αναμέτρηση έγινε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης), άνοιξε τον σκορ με… τον μαέστρο εκείνης της ημέρας Κάρλος Ζέκα στο 27ο λεπτό. Ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 61ο λεπτό, για να έρθει ο Φιγκερόα να κάνει το τελικό 3-0 στο 76.

ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Την σεζόν 2013/2014 το πρόγραμμα φέρνει το τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αμέσως μετά την διακοπή για το Πάσχα να είναι ο πρώτος αγώνας που δίνει το «τριφύλλι», απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Σε ένα παιχνίδι που ο Μάρκους Μπέργκ το καθάρισε μόνος του, κάνοντας χατ τρικ στην νίκη του Παναθηναϊκού με 4-1.

Ο Σουηδός στράικερ άνοιξε λογαριασμό μόλις στο 15’, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 50’, για να έρθει το 3-0 με την κεφαλιά του Καρέλη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο…

Ο Βούκιτς μείωσε προσωρινά για τον «δικέφαλο του Βορρά» με πέναλτι στο 70ο λεπτό, αλλά ο Μπεργκ… ξαναχτύπησε δύο λεπτά πριν τη λήξη, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και χαρίζοντας την κούπα στο ΠΑΟ.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ, ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από την έδρα του για τον Παναθηναϊκό μετά την διακοπή για την γιορτή του Πάσχα. Αυτήν την φορά το «τριφύλλι» ταξίδεψε στην Κομοτηνή για να αντιμετωπίσει τον  Πανθρακικό για την 31η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι τελικά επικρατούν με 2-1 καθώς ο Ιγκόρ βάζει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα.

Ο Σίλντενφελντ ισοφαρίζει με κεφαλιά νωρίς στην επανάληψη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νάνο, αλλά λίγα λεπτά μετά το «τριφύλλι» μένει με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μπούρμπος αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 59’.

Και, σαν να μην έφτανε αυτό, ο Τζάνης στο 88’ σκοράρει ξανά, ενώ η αποβολή του Μεχία στο αμέσως επόμενο λεπτό έφερε την αριθμητική ισορροπία αλλά δεν άλλαξε το αποτέλεσα.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΣΤΑ PLAY OFF ΜΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Στις 11 Μαΐου 2016 γίνεται η πρεμιέρα των play off της Super League, με τον Παναθηναϊκό να φιλοξενείται (για ακόμα μια φορά) στην Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο.

Μετά από ένα… στείρο πρώτο 45λεπτο, οι «κυανέρυθροι» καταφέρνουν να προηγηθούν χάρη σε γκολ του Ανσαριφάρντ στο 52’, αλλά ο Λέτο βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει με ωραία προσπάθεια στο 66ο λεπτό, για αυτό που έμελλε να είναι το τελικό 1-1.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ

Την σεζόν 2016/2017 ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στις νίκες μετά τις διακοπές του Πάσχα. Στις 23 Απριλίου του 2017 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος, απέναντι στον Ατρόμητο.

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη αγωνία, καθώς οι «πράσινοι» έφτασαν στο γκολ μετά από 86 λεπτά.

ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ

Την επόμενη σεζόν, το πρόγραμμα θα βγάλει ως πρώτο παιχνίδι για μετά το Πάσχα, τον Ατρόμητο απέναντι στους «πράσινους».

Για ακόμα μια χρονιά δυσκολεύτηκε να σκοράρει, ωστόσο κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 απέναντι στους Περιστεριώτες, με το νικητήριο τέρμα να έρχεται από την εκτέλεση πέναλτι του Μουνιέ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα!

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΕΣΣΑΡΑ

Την τελευταία φορά που αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός μετά το Πάσχα, ήταν στις 5 Μαΐου του 2019 για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος, απέναντι στον Παναιτωλικό στο «ΟΑΚΑ».

Το «τριφύλλι» είχε κάνει ξεκάθαρη την υπόθεση νίκη καθώς στο τέλος του πρώτου 45λεπτου, να τον βρίσκει μπροστά 3-0. Εκεί όπου ο Χατζηγιοβάνης με πέναλτι στο 14’, ο Μακέντα με γκολ πέντε λεπτά μετά κι ένα ακόμα τέρμα στο 40ο λεπτό πήγαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Για να έρθει ο Εμμανουηλίδης -που είχε περάσει αλλαγή στο ματς στο 66ο λεπτό- και να διαμορφώσει το τελικό 4-0 στο 81ο λεπτό.

Πηγή: Sport fm