Δανία – Φινλανδία 0-1: Νίκησε ο Έρικσεν!

Σε ένα παιχνίδι που δύσκολα θα ξεχαστεί για το περιστατικό με τον Κρίστιαν Έρικσεν η Φινλανδία έριξε στο “καναβάτσο” τη Δανία, επικρατώντας με 1-0 των γηπεδούχων χάρη στο τέρμα του Ζοέ Κονγιάπαλο.

“Μοιραίος” για τους Δανούς ο Πιερ Χόιμπερτ, που αστόχησε από την “άσπρη βούλα” στο 74ο λεπτό, χάνοντας την ευκαιρία να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια. Βασικός με τη Φινλανδία ο Ρόμπιν Λουντ, που δέχθηκε και κίτρινη κάρτα στα πρώτα λεπτά.

Σίγουρα τα αγωνιστικά θα ξεχαστούν γρήγορα, έστω κι αν οι Δανοί δέχθηκαν το “σοκ” στην πρεμιέρα τους στο Euro, με την Έρικσεν ωστόσο να είναι ο πραγματικός νικητής του αγώνα.