Δάγκωσε τον Άρη φίδι… Κολοβό(ς)

Ο πολύ καλός Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 1-0 στο Βικελίδης για την 9η αγωνιστική των play off της Superleague, χάρη σε γκολ του Δημήτρη Κολοβού στο 75′.

Πολύ καλός ρυθμός στο ματς, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα. Οι “πράσινοι” είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν μόλις από το όγδοο λεπτό, αλλά ο Καμπετσής δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή των κίτρινων.

Ο Έλληνας επιθετικός του Τριφυλλιού απείλησε δύο φορές ακόμη, αλλά το 0-0 παρέμεινε. Στο 39′ ο Βρέσκας… ανακάλυψε πέναλτι αλλά ο Ξενόπουλος νίκησε τον Φετφατζίδη και αποκατέστησε την τάξη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο διαιτητής έδωσε εκ νέου πέναλτι, και πάλι ανύπαρκτο, αυτή τη φορά όμως εξετάζοντας τη φάση στο μόνιτορ διόρθωσε το λάθος, παίρνοντας πίσω το σφύριγμα.

Το Τριφύλλι μπήκε στο δεύτερο μέρος με το πόδι στο γκάζι, πιέζοντας από το ξεκίνημα ασφυκτικά. Μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έφτασε κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις, με τους Ανουάρ, Μπουζούκη και Χατζηγιοβάνη. Οι φιλοξενούμενοι “άγγιξαν” το 0-1 στο 62ο λεπτό. Ο Κολοβός, ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο γήπεδο, σούταρε με το αριστερό αλλά είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Το γκολ φαινόταν να είναι θέμα χρόνου, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μείνει από δυνάμεις και ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να “σφυροκοπεί”. Το… αναπόφευκτο ήρθε στο 75ο λεπτό. Ο εξαιρετικός Κολοβός, νίκησε τον τερματοφύλακα των κίτρινων με κεφαλιά “ψαράκι” ανοίγοντας το δρόμο για το διπλό του Τριφυλλιού.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν για ακόμη ένα τέρμα, αλλά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος σε μία αναμέτρηση με πολλά νεύρα στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 ποδοσφαιριστές, με τον Ρόουζ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 86′.

ΑΡΗΣ (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπακούτσης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες (71′ Σόουζα), Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (84′ Θεοχάρης), Ζαγαρίτης, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (59′ Σερπέζης), Αθανασακόπουλος (59′ Κολοβός), Μπουζούκης (84′ Μπεκ), Καμπετσής (59′ Μακέντα)