Χανιά – Παναθηναϊκός 56-63: Οι “Αμαζόνες” έφυγαν με το “διπλό” και διεύρυναν το εκπληκτικό σερί τους

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πέτυχε την 18η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Α1, με τις “πράσινες” να επικρατούν στα Χανιά της τοπικής ομάδας με 63-56 και να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 18-1.

Οι “Αμαζόνες” φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 16-1 και δύο ματς λιγότερα. Οι “ερυθρόλευκοι” υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Με αυτό τον τρόπο το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη πέτυχε την 13η συνεχόμενη νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει αήττητος από τις 19 Νοεμβρίου και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο βοηθητικό του ΣΕΦ (οι “πράσινες” ηττήθηκαν με 89-74).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να πατάει “γκάζι” στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και να εξασφαλίζει διψήφια διαφορά.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 54-54, δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο  οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ένα επί μέρους 9-2  κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Πολύ σημαντική σε αυτό το διάστημα ήταν η συνεισφορά της Κατερίνας Σωτηρίου, η οποία έπαιξε καταπληκτικές άμυνες πάνω στην Τζόνσον και στη συνέχεια πέτυχε ένα δύσκολο τρίποντο διαμορφώνοντας το 61-54.

Πρώτη σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Αμερικανίδα φόργουορντ Τσάτσιτι Ριντ, η οποία πέτυχε 21 πόντους (8/12 δίποντα, 5/7 βολές), ενώ εμπλούτισε τη στατιστική της με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34:35. Πολύ καλή παρουσία είχε και η Ελεάνα Χριστινάκη, η οποία πρόσθεσε άλλους 13.  Στον αντίποδα ξεχώρισε η Τζόνσον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 29-30, 37-45, 56-63