Μπρινιόλι: “Βλέπουμε τις δυσκολίες ως κίνητρο για βελτίωση”

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι, στις δηλώσεις του μετά την πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του Ατρόμητου με 1-0, αναφέρθηκε στο πως οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού μετέτρεψαν τις δυσκολίες σε κίνητρο για να πετύχουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη της σεζόν. Ο τερματοφύλακας των Πράσινων τόνισε επίσης ότι η συγκέντρωση έπαιξε μεγάλο ρόλο στον έλεγχο του ματς στο δεύτερο μέρος, ενώ ξεκαθάρισε ότι και το Κύπελλο αποτελεί μεγάλο στόχο για τον Παναθηναϊκό.

Του Αργύρη Ντέμου

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Μπρινιόλι:

Για το ματς και αν ένιωθαν πίεση πριν το ξεκίνημα: “Είναι νορμάλ να νιώθεις πίεση αν παίζεις για τον Παναθηναϊκό. Ίσως χρειαζόμασταν και λίγη πίεση για να μπορέσουμε να βελτιωθούμε. Αντιδράσαμε σε σχέση με το τελευταίο ματς που κάναμε κάποια λάθη, βελτιωθήκαμε και είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Η πρόκριση μας δίνει ψυχολογική ώθηση και για το ματς της Κυριακής με τον ΟΦΗ”.

Για το αν η ήττα στο ματς της Τρίπολης έκανε το παιχνίδι με τον Ατρόμητο δυσκολότερο:Βλέπουμε τις δυσκολίες ως κίνητρο για να βελτιωθούμε και να ξεφύγουμε από τις δύσκολες καταστάσεις. Έχουμε κι άλλα περιθώρια βελτίωσης, μπορούμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα”.

Για το αν το Κύπελλο αποτελεί σημαντικό στόχο:Εννοείται! Είναι πολύ σημαντικό για τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τίτλους και εκτός αυτού το Κύπελλο δίνει και ευρωπαϊκό εισιτήριο”.

Για το αν το Τριφύλλι έλεγξε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όσο εύκολα φάνηκε:Ίσως να έμοιαζε εύκολο, αλλά μέσα στο γήπεδο δεν ήταν έτσι. Εμείς ήμασταν συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και νομίζω ότι κάναμε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο. Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να είμαστε συγκεντρωμένοι και προσεκτικοί για να πάρουμε την πρόκριση”.