Μπορεί κι όταν είναι κακός ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στον τελικό του “Orange Trophy” του Προμηθέα Πατρών με 71-69 στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος” και κατέκτησε το τουρνουά. Κορυφαίοι για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν οι Ντεσόν Τόμας με 23 πόντους και Ταϊρίς Ράις με 15 πόντους. Ο Αμερικανός φόργουορντ μάλιστα ανακηρύχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης του διημέρου.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έτρεξε ένα σερί 5-0, χάρη στην επιθετική ικανότητα του Τζόνσον. Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε τον Προμηθέα να ανεβάζει την απόδοσή του και με την είσοδο στον αγώνα του Αγραβάνη και τους συνεχόμενους πόντους του Έλις, μετέτρεψε το 2-7 του 3ου λεπτού, στο 15-9 με τη συμπλήρωση 5 λεπτών στην πρώτη περίοδο.

Η εμφάνιση του Γιώργου Μπόγρη στο παρκέ περισσότερο μπέρδεψε, παρά βοήθησε τους Πατρινούς, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να ανεβάζει στροφές, με την είσοδο στο παιχνίδι του Τζίμερ Φριντέτ.  Ο Αμερικανός άσος έδωσε ενέργεια στο Τριφύλλι και με δικό του δίποντο ισοφάρισε σε 17-17, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, αφού ο Αγραβάνης στην εκπνοή με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-17.

Οι “πράσινοι” μπήκαν χωρίς συγκέντρωση και στις αρχές της δεύτερης περιόδου δίνοντας στους παίκτες του Προμηθέα την ευκαιρία να πάρουν και πάλι μικρή διαφορά στο σκορ (31-23 στο 15′). Ο Αργύρης Πεδουλάκης έβαλε στην πεντάδα τον Ταϊρις Ράις, με τον Αμερικανό γκαρντ να ηγείται των επιθέσεων του Τριφυλλιού. Ο Ράις με συνεχόμενους πόντους κράτησε “ζωντανή” την επίθεση του Παναθηναϊκού, αφού με δικό του δίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-33.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό και το Ντεσόν Τόμας. Οι “πράσινοι” έσφιξαν την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό φόργουορντ όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά έδωσαν στο Τριφύλλι τη δυνατότητα να τρέξει ένα σερί 20-6 και να ολοκληρώσει τα 30 λεπτά του αγώνα, όντας μπροστά στο σκορ με 46-53. Είναι ενδεικτικό ότι ο Προμηθέας στην τρίτη περίοδο σκόραρε μόλις 6(!) πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με κύριους εκφραστές τους Αγραβάνη και Χολ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στο -2, στο 39′ με δίποντο του Χολ, όμως οι “πράσινοι” αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στη διαδικασία των ελευθέρων βολών για το τελικό 69-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 16 (2), Λίποβι, Κασελάκης 2, Αγραβάνης 17 (3), Ελις 8, Μπόγρης 8, Κατσίβελης 1, Μπαμπ 9 (3), Φίλερ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ράις 15 (1), Μπράουν, Τόμας 23 (2), Τζόνσον 4, Γουάιλι 4, Παπαγιάννης 9, Παππάς 2, Φριντέτ 10, Μήτογλου 2, Βουγιούκας 2, Μπέντιλ.