«Μπλακ άουτ» – Τρία γκολ σε έξι λεπτά και ήττα για την Κ17

Ένα εξάλεπτο «μπλακ άουτ» στο διάστημα 78′-84′ οδήγησε την Κ17 του Παναθηναϊκού σε ήττα στο Περιστερί απ’ τον Ατρόμητο με 4-2.

Οι «Πράσινοι» μολονότι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ (0-1 και 1-2) κι είχαν τις ευκαιρίες για να τελειώσουν το παιχνίδι και να φύγουν με το πολύτιμο τρίποντο από το γήπεδο του Ηφαίστου για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ17, δέχθηκαν τρία γκολ σε έξι λεπτά και γνώρισαν μια πικρή αλλά διδακτική ήττα…

Οι Πράσινοι του Βασίλη Παπαδάκη απείλησαν στο 2′ με μακρινό σουτ του Νικολετόπουλου και στο 16′ με τον Νότα, ο οποίος μετά από μπαλιά του Σπαθάρη, σούταρε αλλά ο Σταυριανάκος έκανε ωραία απόκρουση. Ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι έπειτα από ασυννοησία της άμυνας αλλά ο Αμπαρτζίδης εκτέλεσε στο δοκάρι.

Στο 31′ το Τριφύλλι απείλησε ξανά με φάουλ του Διαμάντη αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε, ενώ στο 36′ απείλησε και ο Νότας με σουτ που κατέληξε άουτ. Ο Ατρόμητος «απάντησε» με εκτέλεση φάουλ του Αμπαρτζίδη που κατέληξε άουτ και τετ α τετ του Λέντζα, τον οποίο νίκησε ο Μέμα.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά προβάδισμα στο σκορ στο 44′. Ο Νότας πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα, απέφυγε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του και με πλασέ πέτυχε ένα ωραίο γκολ για το 0-1.

Στο β’ ημίχρονο ο Ατρόμητος απείλησε με τον Μπαλάφα στο 52′ αλλά και πάλι ο Μέμα αντέδρασε σωστά στο τετ α τετ. Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για το Τριφύλλι με κεφαλιά του Νικολετόπουλου στο 54′ που κατέληξε άουτ και με το σουτ του Νότα που σημάδεψε το δοκάρι στο 58′. Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης ο Σπαθάρης πήρε το ριμπάουντ, σούταρε αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έσωσε βέβαιο γκολ.

Η ομάδα του Περιστερίου ισοφάρισε στο 67′ έπειτα από στατική φάση και κοντινό σουτ του Τσαγκάρη (1-1). Στο αμέσως επόμενο λεπτό (68′) οι Πράσινοι σκόραραν με τον Σπαθάρη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 70′ ο Ναλιτζής νικήθηκε σε τετ α τετ απ’ τον Σταυριανάκο.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επίτευξη ενός δεύτερου γκολ στο 74′ με κεφαλιά του Νικολετόπουλου έπειτα από σέντρα του Λάζαρη (1-2). Οι Πράσινοι έδειξαν να ελέγχουν τον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Ωστόσο, ένα εξάλεπτο «μπλακ άουτ» έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς.

Στο 78′ ο Σκλάβος πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ από πολύ μακρινή απόσταση, ενώ στο 80′ και στο 82′ ο Ευθυμίου πέτυχε δύο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ατρόμητος: Σταυριανάκος, Σκλάβος, Αγγελής, Κορομηλάς, Πούλος, Δέδε (46′ Πάνου), Λέντζας (57′ Μπέκος), Κουμπάρος (46′ Κουμπάρος), Πιζανιάς, Αμπαρτζίδης, Μπαλάφας (57′ Τσαγκάρης).

Παναθηναϊκός: Μέμα, Κοκκάκης (72′ Δάμης), Διαμάντης, Κάτρης (85′ Παπατριανταφύλλου), Πιτσώτης, Νικολετόπουλος (85′ Καραγκούνης), Λιατίφης, Σπαθάρης (72′ Σταγάκης), Νότας, Λάζαρης (79′ Ορμενάι), Ναλιτζής.