Bayern, hier ist Athen! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 83-76 και έφτασε στην τρίτη νίκη του στη φετινή Euroleague, βάζοντας “στοπ” στο αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών, δείχνοντας στη γερμανική ομάδα που αποτελεί τη μεγάλη έκπληξη της σεζόν πως εδώ είναι Αθήνα!

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για το Τριφύλλι οι Νεμάνια Νέντοβιτς (17 π., 5 ασίστ), Χάουαρντ Σαντ Ρος (13 π., 7 ριμπ., 5 ασ., 4 κλεψ.), Γιώργος Παπαγιάννης (12 π., 5 ριμπ.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (12 π.).

Από την Μπάγερν ξεχώρισαν οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, αλλά και οι Γουέιντ Μπόλντγουϊν και Τζάλεν Ρέινολντς που σημείωσαν από 12.

Με άμυνα “μπετόν αρμέ”

Η έκπληξη στην αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού άκουγε στο όνομα Γιώργος Καλαϊτζάκης. Ο Βόβορας ξεκίνησε για πρώτη φορά τον Έλληνα γκαρντ, ρίχνοντας τον στο μαρκάρισμα του Μπόλντγουϊν, με τον νεαρό άσο να δικαιώνει τον τεχνικό του Τριφυλλιού. Ο Καλαϊτζάκης “εξαφάνισε” τον Αμερικανό, με την Μπάγερν να βρίσκει σκορ μόνο από βολές και να προηγείται με 5-10 στο 5′.

Η είσοδος όμως στο ματς του Νέντοβιτς άλλαξε την επιθετική εικόνα του Παναθηναϊκού, που μέχρι τότε στόχευε στο χαμηλό ποστ, και με τον Σέρβο να ανεβάζει τον “διακόπτη” το Τριφύλλι “έτρεξε” ένα σερί 13-0 που τον έφερε μπροστά στο σκορ με 18-10, για κλείσει η πρώτη περίοδος στο 18-13.

Παναγιά μου ένας Παπαγιάννης!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν σε κάθε άμυνα, κατάφεραν να κλέψουν 4 φορές την μπάλα, αλλά την παράσταση έκλεψε ο Παπαγιάννης. Οι Βαυαροί με πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς, που πήρε την Μπάγερν στις πλάτες του μείωσαν από τους 13 πόντους στους 5 (40-35) στο 19′, όμως ο “Big Papa” ήταν απλά απολαυστικός και έβαλε το “κερασάκι” στην τούρτα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παπαγιάννης ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και 4 καρφώματα, κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με διαφορά 9 πόντων (44-35), χάρη σε ακόμα ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Τον “πλήγωσαν” τα φάουλ

Στην εκκίνηση του δευτέρου ο ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνα, όμως τα τρία φάουλ που χρεώθηκε σε μόλις 40″ άλλαξαν την εικόνα της περιόδου. Οι παίκτες της Μπάγερν έφτασαν νωρίς στο “μπόνους”, αφού από το 8:26 του δεκαλέπτου εκτελούσαν βολές, κλείνοντας τα 30 λεπτά με 21 ελεύθερες βολές.

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών, πήγαν στις επαφές και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 4 (56-52), με τον Ρέινολντς να κάνει “ζημιά” στον Παναθηναϊκό τόσο με τους πόντους του, όσο και με τα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν δεύτερες επιθέσεις στην Μπάγερν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 60-54.

Κατέθεσε “ψυχή” και έφυγε νικητής!

Στα τελευταία 10 λεπτά ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να φύγει νικητής από το παρκέ ότι και να γίνει. Η Μπάγερν με τον Ρέινολντς και τον Ζίπσερ να παίρνουν την “σκυτάλη” από τον Λούτσιτς μείωσαν ακόμα και στους δύο πόντους (72-70) στο 37′, όμως ο Νέντοβιτς ήταν εκεί.

Ο Σέρβος γκαρντ με σημαντικούς πόντους, αλλά και οι Παπαγιάννης και Σαντ Ρος με τις εντυπωσιακές άμυνες έδωσαν στο Τριφύλλι τη νίκη. Οι Πράσινοι μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και διαφορά στο τέλος, με το 83-76 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.