Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τα επιθετικά ριμπάουντ του στέρησαν τη μεγάλη νίκη

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στην 3η αγωνιστική της Euroleague από την Μπασκόνια στη Βιτόρια με 81-79, με τους Πράσινους να “πληγώνονται” από τα 15 επιθετικά ριμπάουντ των Βάσκων. Μοιραίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη στο τέλος του αγώνα.

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πράσινων με 22 πόντους και 4 ασίστ, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Ντάριλ Μέικον, που στο τέλος λίγο έλειψε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε “μουδιασμένος στο παιχνίδι και έδωσε τη ευκαιρία στην Μπασκόνια να προηγηθεί γρήγορα με 6-0 στο 2′, αλλά τους Πράσινους να μειώνουν σε 6-5 στο 4′, χάρη σε σερί 5-0 από ισάριθμους πόντους του Πέρι. Στο 5′ οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι διαφορά 4 πόντων (12-8), με το Τριφύλλι ωστόσο να ισοφαρίζει σε 15-15 στο 9′ και να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφάνισε αμυντικά “κενά”, με τη Μπασκόνια να σκοράρει 25 πόντους στο δεκάλεπτο και τους Πράσινους 18, με τον Έβανς να έχει πετύχει τους 8 εξ αυτών, όντας ο πρωταγωνιστής του Τριφυλλιού μέχρι τώρα.  Οι παίκτες του Πρίφτη προηγήθηκαν με 17-19, όμως οι Βάσκοι έφεραν γρήγορα “τούμπα” το παιχνίδι, περνώντας μπροστά με 25-22 στο 13′ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει και πάλι “κεφάλι” στο σκορ με 28-31 στο 16′.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο δεν ήταν καλό θα για τους Πράσινους, που έκαναν λάθη και έδωσαν την ευκαιρία στην Μπασκόνια να πάρει διαφορά 5 πόντων (40-35) στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 11 πόντους (49-38) στο 22′, όμως έκτοτε τελείωσε η “πράσινη” αντεπίθεση, με το Τριφύλλι να μειώνει σε 51-49 στο 25′ και το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει την Μπασκόνια μπροστά με 61-59.

Το τελευταία δεκάλεπτο ήταν πραγματικά ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να “πληρώνει” τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Βάσκων, πήραν 6 στα τελευταία 10 λεπτά, και να γνωρίζει την ήττα.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 75-71 στο 38′, όμως ο Μέικον δήλωσε “παρών” και κράτησε ζωντανό το Τριφύλλι, με τον Παπαπέτρου να αστοχεί στο τέλος σε τρίποντο που θα έδινε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79